Vedcom roka sa stal Pavol Prokop z Prírodovedeckej fakulty UK, ocenili aj ďalšie osobnosti slovenskej vedy

Ocenený v kategórií Vedec roka Pavol Prokop z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave počas odovzdávania ocenení Vedec roka SR 2021. Bratislava, 14. jún 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel
  • aktualizované 17. júna 2022, 13:02

Vedcom roka pre rok 2021 sa stal Pavol Prokop z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ktorý objasnil nové poznatky o reprodukčných stratégiách a evolučných aspektoch behaviorálnych stratégií podieľajúcich sa na vyhýbaní sa kontaminácii patogénmi. Informovalo o tom v tlačovej správe Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR.

Podľa rezortu bolo cieľom 25. ročníka ocenenia, ktoré odovzdali v utorok v Moyzesovej sieni Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave profesionálne a spoločensky vyzdvihnúť najvýznamnejšie osobnosti vedeckého života, ako aj najlepšie dosiahnuté výsledky vo vede a výskume na Slovensku.

Inovátora roka majú v Košiciach

V kategórii mladá vedecká pracovníčka bola ocenená Lucia Balážová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied v Bratislave.

„Ocenenie získala za identifikáciu a popísanie receptora GPR180 a jeho ligandu CTHRC1, ako nových komponentov TGF? signálnej dráhy, ktoré regulujú aktivitu hnedých tukových buniek a metabolizmus glukózy. Výsledky práce boli publikované v prestížnom vedeckom časopise Nature Communications,“ vysvetlilo ministerstvo školstva.

Za inovátora roka bol vyhlásený Tomáš Brestovič zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach.

„Členov komisie presvedčil svojím inovatívnym výskumom a implementáciou unikátnych vodíkových technológií v automobilovom priemysle a energetike,“ skonštatoval rezort.

ANKETA: Vedec roka SR 2021
Zľava: Ocenený v kategórií Vedec roka Pavol Prokop z Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, ocenený v kategórii Technológ roka Michal Hatala z Fakulty výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach so sídlom v Prešove, ocenená v kategórií Mladá vedecká pracovníčka Lucia Balážová z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave, ocenený v kategórií Inovátor roka Tomáš Brestovič zo Strojníckej fakulty Technickej univerzity v Košiciach a ocenený v kategórií Osobnosť medzinárodnej spolupráce Ladislav Hluchý z Ústavu informatiky SAV v Bratislave počas odovzdávania ocenení Vedec roka SR 2021. Bratislava, 14. jún 2022. Foto: SITA/Branislav Bibel

Pod záštitou prezidentky a ministra

Za technológa roka bol vyhlásený Michal Hatala z Fakulty výrobných technológií Technickej univerzity v Košiciach, so sídlom v Prešove.

Ocenenie podľa ministerstva získal za prínos v oblasti uplatnenia progresívnych metód nedeštruktívnej kontroly a skúšania v technickej praxi.

Ocenenie bolo udelené aj v kategórii osobnosť medzinárodnej spolupráce. Za tú bol vyhlásený Ladislav Hluchý z Ústavu informatiky SAV v Bratislave.

Ten podľa rezortu školstva zaujal mimoriadnou úspešnosťou pri získavaní projektov rámcových programov Európskej únie a výsledkami získanými v rámci týchto projektov, najmä výsledkami pri budovaní paneurópskej infraštruktúry pre vysokovýkonné počítanie a Európskeho cloudu pre otvorenú vedu.

Nad 25. ročníkom oceňovania významných vedcov a vedkýň, technológov a mladých výskumníkov prevzala záštitu prezidentka SR Zuzana Čaputová a minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ladislav HluchýLucia BalážováMichal HatalaPavol ProkopTomáš Brestovič