Vinohradnícka škola v Modre má v budúcnosti vychovávať špičkových expertov, Droba vyzdvihol aj trend kampusových škôl (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Predseda BSK Juraj Droba počas rozhovoru pre video podcast Okno do sveta. Foto: SITA.
Tento článok pre vás načítala AI.

Vinohradnícka škola v Modre má v budúcnosti vychovávať špičkových expertov. Viac o zámere, ktorý má byť výsledkom cezhraničnej spolupráce, povedal v rozhovore pre agentúru SITA v rámci relácie Okno do sveta predseda Bratislavského samosprávneho kraja (BSK) Juraj Droba.

„V rakúskom Eisenstadte je veľmi kvalitná vinárska škola. My máme teraz zámer a ide o veľkú vec. Vinársky a ovocinársky kampus v Modre bude školou, ktorá bude vo veľkej miere čerpať z partnerského vzťahu so školou v Eisenstadte,“ uviedol.

V oblasti vinárstva sme urobili kroky vpred

„Nadviazali sme aj vzťah s jednou školou v Štajersku, ktorá je asi 15 kilometrov od Grazu a tretím partnerom bude Burgunsko vo Francúzsku,“ poznamenal Droba. Ako dodal, Slovensko v oblasti vinárstva urobilo veľa krokov vpred, ale myslí si, že sa stále máme čo učiť od tých, ktorí to robia naozaj dobre.

>>> Celý rozhovor s Jurajom Drobom

„Chcem, aby vinohradnícka škola v Modre nebola len takou klasickou poľnohospodárskou strednou školou, ale aby vychovala špičkových expertov, ktorí budú zamestnateľní globálne a aby zároveň prilákala aj zahraničných študentov,“ doplnil.

S ministerstvom podpísali referendum

Samosprávny kraj pred dvoma týždňami podpísal memorandum s ministerstvom pôdohospodárstva. „Bol som príjemne prekvapený prístupom ministra Richarda Takáča (Smer-SD), ktorý prisľúbil ľudské zdroje svojho rezortu a do budúcnosti aj financie na to, aby sme to zrealizovali,“ dodal bratislavský župan s tým, že v samosprávnej politike až tak veľmi nepozerá na politické tričko.

„Ak vidím šikovného človeka, ktorý chce dosiahnuť niečo dobré pre môj kraj, tak som partnerom a som pripravený spolupracovať,“ doplnil s tým, že aj tu sú však nejaké červené čiary.

BSK má vo svojej pôsobnosti 50 stredných škôl. „Bolo ich 54, ale v rámci optimalizácie sme štyri zlučovali s ďalšími. Tendencia a trend je robiť školy radšej kampusové s viac deťmi na jednom mieste. Dáva to zmysel,“ myslí si Droba.

Potreba stredoškolských kampusov

Podľa neho Slovensko bojuje s tým, že v iných regiónoch sú stredné školy, ktoré z politických dôvodov prežívajú, pričom niektoré z nich majú napríklad 100 až 200 študentov v strednej škole, čo podľa neho nedáva zmysel, ekonomický ani odborný.

„Keď sa bavím napríklad s Republikou úniou zamestnávateľov (RÚZ), tak hovoria, že Slovensko by malo mať 80 stredných škôl. Čiže oni volajú po tom, aby boli dvoj- či trojtisícové stredoškolské kampusy,“ priblížil predseda BSK.

„Boli sme sa pozrieť na jeden taký v Brne, kde nikomu nevadí, že mäsiari študujú s kaderníčkami a s automechanikmi pod jednou strechou. Dáva to zmysel, lebo je tam potom ekonomika rozsahu a vieme ušetriť aj na pedagógoch, aj na školskej jedálni, na mnohých ďalších infraštruktúrnych veciach,“ doplnil s tým, že toto je trend a aj vinársko-ovocinárska škola v Modre by k tomu mala smerovať.

>>> Video podcast Okno do sveta

Relácie Okno do sveta si môžete vypočuť aj na >>> Spotify

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Juraj DrobaRichard Takáč
Firmy a inštitúcie BSK Bratislavský samosprávny kraj (VÚC)MPRV Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SRRUZ Republiková únia zamestnávateľov