V kreatívnom zobrazovaní sveta môžu súťažiť deti do 16 rokov zo všetkých typov škôl
Geografický ústav Slovenskej akadémie vied (SAV) vyhlásil spolu s Kartografickou spoločnosťou Slovenskej republiky celoslovenskú súťaž Detská mapa sveta. Ako agentúru SITA informovala hovorkyňa SAV Monika Hucáková, v kreatívnom zobrazovaní sveta môžu súťažiť deti do 16 rokov zo všetkých typov škôl.
Práce na tému Máme radi mapy môžu posielať do konca marca na adresu Geografického ústavu SAV. Šesť najlepších máp sa dostane na celosvetovú výstavu v rámci najvýznamnejšej kartografickej konferencie v Tokiu.
Zachovanie harmónie
Pri hodnotení súťažných prác sa zohľadňuje napríklad zrozumiteľné posolstvo kartografických prvkov v súvislosti s aktuálnou témou, kartografický obsah, ale aj kvalita prevedenia a estetická hodnota. Kresby by mali zachovávať proporčné rozdelenie pevnín a oceánov bez použitia šablón či podkladových máp. Prvky obrazu by mali zachovávať harmóniu.
Súťaž podnecuje záujem o detský pohľad na reprezentáciu dnešného sveta, zvyšuje ich kartografické povedomie a záujem o životné prostredie. Taktiež vplýva na kritické myslenie detí v jednotlivých regiónoch sveta.
Slovensko doteraz reprezentovalo 51 prác
Najlepšie detské mapy zbiera každé dva roky Medzinárodná kartografická asociácia už od roku 1993. Súťaž vznikla na pamiatku bývalej viceprezidentky ICA Barbary Petchenik, kartografky, ktorá sa venovala mapám určeným pre deti.
V predchádzajúcich ročníkoch reprezentovalo Slovensko doteraz celkovo 51 prác detí do 16 rokov, z ktorých tri boli v minulosti ocenené aj špeciálnymi cenami – v rokoch 1995, 1993 a 2001.
Viac informácii o podmienkach súťaže je na stránke Medzinárodnej kartografickej asociácie (https://icaci.org/petchenik//), Kartografickej spoločnosti SR (http://www.slovakcarto.sk/?detska_mapa), alebo aj na Facebooku Detská mapa sveta.