Výkonná rada Slovenskej akreditačnej agentúry schválila prvú metodiku vyhodnocovania akreditačných štandardov. Naplnili sa tak zákonné požiadavky a nové akreditácie na vysokých školách sa môžu začať. V tlačovej správe o tom informoval predseda výkonnej rady agentúry Robert Redhammer.
Zladenie s európskymi štandardami
Ako ďalej priblížil, prijatá metodika bude slúžiť pre pracovné skupiny agentúry a bude vyhodnocovať plnenie požiadaviek štandardov pri akreditáciách vysokých škôl. Akreditačné štandardy, teda normy zabezpečovania kvality vzdelávania na vysokých školách, nadobudli účinnosť k 1. septembru 2020.
Dvadsať študijných programov dostalo stopku, päť vysokých škôl nesmie menovať profesorov a docentov
Podľa Redhammera sú plne zladené s európskymi štandardami a usmerneniami ESG 2015, takže školy po novej akreditácii získajú plný rešpekt a uznanie v zahraničí, minimálne v Európskom priestore vysokoškolského vzdelávania (EHEA).
Vyššie požiadavky na personálne zabezpečenie
Redhammer doplnil, že metodika vyhodnocovania však nie je konečná. V októbri predpokladá diskusiu aj na pôde parlamentu a v novembri s ďalšími európskymi expertami z ENQA, organizácie združujúcej národné akreditačné autority európskych krajín. Spolu s prvými konkrétnymi skúsenosťami to budú podľa neho dôležité impulzy pre zlepšenie metodiky, ktorej možnú úpravu predpokladá koncom roka.
Dodal, že vysoké školy si musia reálne vyhodnotiť, aké študijné programy chcú do budúcna poskytovať. Nové štandardy majú vyššie požiadavky najmä na personálne zabezpečenie, a tak nebude viac stačiť garantovanie kvality študijného programu jednou formálnou osobou.
Škola však bude musieť preukázať, že má aspoň päť kompetentných skúsených učiteľov, ktorí sa študentom daného študijného programu naozaj venujú. Budú tiež musieť doplniť aj informácie, ako sa študenti po úspešnom absolvovaní programu môžu uplatniť. Vo výraznej miere tak pôjde o „poslanie škôl“. Aké poslanie a aké strategické ciele si vysoké školy stanovia, tak budú aj posudzované.