Vysoké školy dostanú o vyše 122 miliónov viac, dotácie bude prvýkrát ovplyvňovať kvalita

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Univerzita Komenského v Bratislave. Foto: Ilustračné, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Výdavky na vysoké školy v porovnaní s minulým rokom narastú o pätinu, no prvýkrát bude výšku dotácie ovplyvňovať kvalita a výkon vysokej školy. Tohtoročné výdavky štátu na vysoké školy budú predstavovať necelých 760 miliónov eur, medziročný nárast je viac ako 122 miliónov.

Tieto dodatočné prostriedky majú jednak posilniť bežné financovanie, no smerovať budú aj na výkonnostné zmluvy, čo je nový prvok vo vzťahu medzi štátom a vysokými školami. Informuje o tom Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR.

Zvýšenie aj o 30 percent

„Všetkých 20 verejných vysokých škôl dostane zvýšenú dotáciu oproti roku 2023 vyššiu, ako je predpokladaná inflácia, v niektorých prípadoch ide o zvýšenie až o 30 percent,“ uviedlo ministerstvo.

Rezort tiež avizuje markantné navýšenie dotácie na ubytovanie študentstva na internátoch, ktoré dlhodobo stagnuje, a to o 20 percent. O 31 percent by mal vzrásť i príspevok na ubytovanie a o 33 percent príspevok na stravu.

„Vďaka výkonnostným zmluvám dostanú vysoké školy tento rok navyše takmer 47 miliónov eur. Všetky verejné vysoké školy podpísali v rámci zmluvy o štátnej dotácii aj výkonnostnú zmluvu, v ktorej sa zaviazali plniť konkrétne merateľné ukazovatele. Za ich splnenie má škola následne nárok na konkrétnu sumu. Uzavretie výkonnostných zmlúv s verejnými vysokými školami je súčasne splnením kľúčového míľnika Plánu obnovy a odolnosti SR,“ vysvetľuje rezort školstva.

Splniť musia 14 ukazovateľov

Štátny tajomník Róbert Zsembera vyjadril presvedčenie, že táto zmena vo financovaní môže poslúžiť ako základný nástroj štátu na motivovanie vysokých škôl, aby atraktívnejšie a kvalitnejšie vzdelávali, spolupracovali v rámci regiónu, a môže ich tiež motivovať k internacionalizácii a spájaniu kapacít.

Základom zmeny financovania je prepojenie na napĺňanie merateľných ukazovateľov. „Každá vysoká škola sa vo výkonnostnej zmluve zaviazala splniť 14 ukazovateľov, z toho sedem povinných, ktoré plnia všetky školy a sedem ukazovateľov je voliteľných. Pričom škola mala na výber z 22 ukazovateľov podľa svojho zamerania, poslania a profilácie,“ vysvetlilo ministerstvo.

Rezort školstva doplnil, že dané ukazovatele sa budú každý rok monitorovať a vyhodnocovať. „ Na výkonnostné zmluvy sú následne pre rok 2025 vyčlenené finančné prostriedky v objeme 67 miliónov eur nad rámec plánovanej štátnej dotácie,“ avizoval. Dodal, že na rok 2026 je alokovaných vyše 85 miliónov eur.

Budovanie kultúry kvality

„Zvýšenie kvality, výkonov a atraktivity slovenských vysokých škôl najmä v porovnaní s priemerom krajín EÚ, zmeny vo financovaní či zlepšenie duševného zdravia a s tým súvisiacej bezpečnosti na vysokých školách,“ vymenúva ministerstvo svoje zámery na najbližšie obdobie.

Východiskom daných zámerov je to, že vysoké školy v posledných rokoch prechádzajú systémovými zmenami v oblasti poskytovania vysokoškolského vzdelávania, a to v dôsledku nového prístupu pri akreditácii.

Tým sa nastavujú nové vnútorné systémy kvality, pričom cieľom je budovanie kultúry kvality vo vzdelávaní.

Z kvantity na kvalitu

„V tomto roku sa nám podarilo ukončiť dlhotrvajúci proces financovania vysokých škôl, aby sme viac presmerovali sústredenie z kvantity na kvalitu, aby sme nefinancovali študentov len na počty, ale aby sme vyžadovali hodnotu škôl – a to sú výkonnostné zmluvy. Treba pod tým rozumieť napríklad spoločenské uplatnenie absolventov, lepšiu využiteľnosť bakalárskych študijných programov,“ vysvetľuje minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD).

Doplnil, že vychádzali z dobrých skúseností zo zahraničia, napríklad z Rakúska, Holandska či Veľkej Británie. Šéfa rezortu teší, že sa im podarilo dohodnúť s vysokými školami a podpísať s nimi výkonnostné zmluvy.

Výrazný potenciál

„Zároveň výsledky periodického hodnotenia výskumnej, vývojovej, umeleckej a ďalšej tvorivej činnosti verejných vysokých škôl a Slovenskej akadémie vied VER 2022 dokazujú výrazný potenciál vysokých škôl na realizáciu kvalitného výskumu, a tiež na jeho rozvoj smerom k medzinárodne porovnateľnej kvalite,“ uvádza MŠVVaŠ SR.

Dodalo, že výsledkom hodnotenia sú profily kvality jednotlivých inštitúcií, a to v 28 oblastiach výskumu.

„Pričom výsledný profil kvality preukazuje úroveň svetovej kvality, významnej medzinárodnej kvality, medzinárodnej kvality, národnej kvality alebo „nulovej“ kvality,“ priblížilo ministerstvo s tým, že výsledky VER 2022 sú dostupné na jeho webe.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Róbert ZsemberaTomáš Drucker
Firmy a inštitúcie MŠVVaŠ Ministerstvo školstva vedy výskumu a športu SR