Slovenská rektorská konferencia (SRK) nesúhlasí s budúcoročným poklesom dotácií pre vysoké školy vo výške zhruba 23 miliónov eur. Ako informovala Mária Čikešová zo SRK, rektori tak reagujú na návrh metodiky rozpisu dotácií na verejné vysoké školy na rok 2021. Tvrdia, že znižovanie sa udeje napriek tomu, že výkon univerzít v medzinárodných a odborných svetových rebríčkoch narástol.
Univerzity podľa rektorov v súčasnosti riešia zavádzanie nového hodnotenia vysokých škôl Slovenskou akreditačnou agentúrou pre vysoké školstvo a zmenou študijných programov.
Návrh podporuje vedu a výskum
Celková dotácia by tak mala rásť priamoúmerne s nárastom výkonu verejných vysokých škôl. Tieto pripomienky rektori predstavili aj predsedovi výboru Národnej rady SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport Richardovi Vašečkovi (OĽaNO) či štátnemu tajomníkovi Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR Ľudovítovi Paulisovi (SaS).
Prezident SRK Rudolf Kropil uviedol, že predložený návrh metodiky môžno považovať za inovatívny. Podotkol však, že ide o dokument, ktorý podporuje najmä vedecko-výskumnú činnosť, pričom vysoké školy sú zo zákona najmä vzdelávacie inštitúcie.
V školách postupne vypnú mailové služby, nahradia ich totiž novými
„Verejné vysoké školy potrebujú najmä dlhodobú stabilitu kritérií financovania, tieto sa však každoročne menia. Aj v tomto potrebujeme zmenu, ktorá bude platiť viac rokov. Len takto prinútime vysoké školy zamerať sa na priority vo výkonoch,“ konštatoval.
Výpadok dotácii môže byť likvidačný
Konferencia upozornila, že znížením dotácie sa môže ohroziť nielen súčasný štandard vzdelávania, projekty dlhodobého strategického výskumu a vývoja, ale aj úspešné projekty univerzít, ktorým sa podarilo v roku 2020 uspieť vo výzve „Európske univerzity“.
Podľa nich prepad v dotácii môže byť pre menšie vysoké školy likvidačný a ohrozené by mohli byť aj jedinečné študijné programy, ktoré sú medzinárodne akceptované a vyhľadávané.
Univerzity hlásia vysoký záujem o projekt budovania škôlok. Otázkou je, či bude stačiť vyčlenený milión
Z predstavenej metodiky vyzdvihla SRK zavedenie parametrov pre podporu kvality vedecko-výskumnej činnosti. Avšak koeficient intenzívnej výskumnej činnosti si podľa nich vyžaduje dopracovanie a aktualizáciu údajov.
Tiež by mal byť spojený s objektívnymi a transparentnými procesmi hodnotenia a s udeľovaním domácich grantov, či so zriadením schémy na podporu mladých výskumníkov a vyššou finančnou podporou doktorandov. Rektori poukázali aj na nutnosť bonifikácie, teda zvýhodnenia kvalitných časopisov, ktoré sú publikované na báze otvoreného prístupu.