Slovenská akreditačná agentúra pre vysoké školstvo (SAAVŠ) spustila najrozsiahlejší celoslovenský dotazníkový prieskum spokojnosti vysokoškolákov. Takmer 130-tisícom študentov poslali do e-mailu dotazník s názvom Akademická štvrťhodinka – 15 minút pre lepšie školy.
Študentov sa v ňom pýtajú na získané vedomosti a zručnosti, prístup vysokej školy a pedagógov, výskyt akademických podvodov a ich riešení, ale aj na dopad pandémie na ich štúdium.
Zlepšenie kvality vzdelávania
Názory študentov budú dôležitou súčasťou podkladov pre posudzovanie kvality škôl a môžu prispieť k zlepšovaniu kvality vzdelávania. V tlačovej správe o tom informovala Alexandra Katkinová z PR agentúry Seesame.
Študenti Prešovskej univerzity doučujú žiakov počas pandémie, dobrovoľnícku aktivitu vykonávajú na 30 školách
Do prieskumu sa môžu zapojiť všetci študenti bakalárskeho, magisterského, inžinierskeho a spojeného štúdia vysokých škôl pôsobiacich na Slovensku.
Dotazník môžu vyplniť aj zrakovo znevýhodnení
Dotazník je k dispozícii v štyroch jazykoch, a to aj pre zrakovo znevýhodnených. Podľa SAAVŠ získané dáta pomôžu vysokým školám zamerať svoju pozornosť na potreby študentov a reagovať tak na zmeny, ktoré študenti v 21. storočí žiadajú a potrebujú. Ako agentúra doplnila, prieskum by mohol pomôcť k zníženiu odlivu študentov do zahraničia.
„Jedným zo základných pilierov moderného spôsobu zabezpečovania kvality vysokoškolského vzdelávania je priame zapájanie samotných študentov. Ich hlas má byť pre vysoké školy podkladom pre rozhodnutia, ktoré povedú k zlepšeniam,“ vysvetlil predseda výkonnej rady SAAVŠ Robert Redhammer.
Pomôže im pochopiť skutočné problémy
Ambíciou tvorcov dotazníka je poskytnúť celistvý prehľad o tom, ako študenti vnímajú svoje štúdium na všetkých vysokých školách na Slovensku, a pomôcť tak poukázať aj na systémové problémy, ktoré je potrebné riešiť na celoštátnej úrovni.
Čaputová vymenovala vysokoškolských profesorov, humanitné vedy sú na Slovensku nedocenené
„Získané dáta nám pomôžu pochopiť, aké sú z pohľadu študentov skutočné problémy a aké by mohli byť ich riešenia. Napríklad zisťujeme čo by zvýšilo atraktívnosť Slovenska pre zahraničných študentov, ktorí pomáhajú kompenzovať masívny odliv mozgov zo Slovenska. Je rozdiel, ak dáta ukážu, že sú to kvalitnejšie internáty (v tom prípade treba masívne investovať tam) alebo je potrebné zjednodušiť získavanie víz. Na to, aby sme efektívne riešili problém, musíme poznať jeho príčiny,“ priblížila odborníčka na vysoké školstvo a výskumníčka SAAVŠ Renáta Hall. Prieskum agentúra plánuje uskutočňovať pravidelne.