Za posledný rok vzrástli vo svete kybernetické útoky na vzdelávací sektor o 75 percent. Vyplýva to zo správy Microsoft Digital Defense Report.
Spomedzi týchto útokov 35 percent tvorí phishing, 25 percent ransomvér a 20 percent únik údajov. Riziko kybernetických útokov vzrástlo so zrýchľujúcou sa digitálnou transformáciou vzdelávacích inštitúcií.
Úniky informácií či bombové hrozby
Počas posledných 12 mesiacov stúpol priemerný počet kybernetických incidentov na jednu inštitúciu z 20 na 35. Report spoločnosti Microsoft Cyber Signals tas ukázal, že na vzdelávací sektor denne smeruje vyše 15-tisíc správ so škodlivými QR kódmi. Tie zahŕňajú aj phishing, spam a malvér.
Mladí ľudia počúvajú mýty o ľahko zarobených peniazoch v hazardných hrách, na školy prichádza edukačný projekt
Problémy s kybernetickou kriminalitou zaznamenávajú aj školy na Slovensku. V poslednom roku išlo napríklad o ransomvérové útoky, ktoré viedli k nedostupnosti systémov a služieb, ale aj o únik citlivých informácií či mailové vyhrážky bombovými útokmi.
Posilňovanie kybernetickej bezpečnosti
Slovenské vzdelávacie inštitúcie čelia pri posilňovaní svojej kybernetickej bezpečnosti napríklad nedostatku špecializovaných pracovníkov v tejto oblasti, nedostatku financií i potrebe priebežne vzdelávať zamestnancov i študentov. K tomu sa tiež pridáva aj vyvíjajúca sa povaha kybernetických hrozieb.
Predbežná správa o efektívnosti výdavkov na regionálne školstvo odhalila viacero problémov v jeho financovaní
„Vzhľadom na rastúce kybernetické hrozby namierené proti našim vzdelávacím inštitúciám je nevyhnutné, aby sme ku kybernetickej bezpečnosti pristupovali proaktívne. Súbor bezpečnostných riešení spoločnosti Microsoft poskytuje potrebné nástroje a podporu, ktoré pomáhajú slovenským univerzitám a školám chrániť ich digitálne prostredie. Naším cieľom je vytvoriť bezpečnú študijnú atmosféru pre všetkých študentov a pedagógov. Oceňujeme snahu slovenského Ministerstva školstva, ktoré urobilo dôležitý krok nielen k zvýšeniu komfortu a úrovne vzdelávania, ale aj kyberbezpečnosti škôl nákupom softvérových riešení Microsoft 365,“ uviedla manažérka pre oblasť vzdelávania CE v spoločnosti Microsoft Lenka Axlerová.
Odporúčania na ochranu
Spoločnosť Microsoft odporúča na ochranu pred útokmi QR kódmi najmä obozretnosť. Radí pred otvorením si skontrolovať URL adresu kódu a neotvárať kódy z neznámych zdrojov, najmä v prípade, ak je jazyk správy naliehavý a správa obsahuje chyby.
Vzdelávacím inštitúciám tiež odporúča vzdelávať študentov a zamestnancov v oblasti bezpečnosti a pobádať ich k využívaniu bezheslovej ochrany či viacfaktorovej autentifikácie.