V stredu 27. novembra bude slovenské školstvo smútiť. Protest nazvaný „Školstvo v smútku“ vyhlásil Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku (OZ školstva). Školskí odborári vyzvali všetkých zamestnancov školstva, aby v daný deň prišli do práce v čiernom odeve a fotografie z protestu zdieľali na sociálnych sieťach.
Má ísť o prejav nespokojnosti i smútku nad smerovaním slovenského školstva. OZ školstva prízvukoval dôležitosť výchovy a vzdelávania ako investície do budúcnosti. Avizoval tiež, že ak nebudú splnené ich požiadavky, sú pripravení pokračovať v protestných aktivitách, ktoré by mohli skončiť aj štrajkom.
Požiadavky OZ školstva
Medzi požiadavkami OZ školstva je zvýšenie tarifných platov všetkých zamestnancov v školstve o 10 percent v budúcom roku. Taktiež požadujú také nastavenie legislatívy, aby „odmeňovanie pedagogických a odborných zamestnancov regionálneho školstva, učiteľov vysokých škôl a vedecko-výskumných zamestnancov tak, aby ich tarifné tabuľky automaticky začínali v prvom platovom stupni a prvej platovej triede na úrovni priemernej mzdy v národnom hospodárstve„.
Medzi požiadavkami je aj zjednotenie odmeňovania všetkých zamestnancov v regionálnom i vysokom školstve do jedného zákona, a tiež zjednotenie financovania všetkých zamestnancov v regionálnom školstve priamo z rozpočtu rezortu školstva.
Učitelia sú s reformou na základných školách spokojní, zlepšuje podľa nich vzťahy, komunikáciu aj motiváciu (foto)
V súvislosti s platmi žiadajú aj „legislatívne nastaviť odmeňovanie nepedagogických zamestnancov tak, aby ich tarifná tabuľka automaticky začínala v prvej platovej triede a prvom platovom stupni minimálnou mzdou„.
Školskí odborári napokon požadujú aj to, aby boli akceptované ich pripomienky ku kurikulárnej reforme, konkrétne aby bolo možné rozdeliť na ročníky obsah vzdelávania v štátnom vzdelávacom programe.
Nespokojnosť s budúcoročným rozpočtom
Školskí odborári nie sú spokojní s financovaním školstva a vyjadrili nespokojnosť s budúcoročným rozpočtom. „Upozorňujeme, že podľa tohto návrhu už druhý rok po sebe nebudú valorizované tarifné platy zamestnancov školstva,“ uviedli s tým, že je to v rozpore s programovým vyhlásením vlády, v ktorom sa zaviazala zabezpečiť každoročný rast platov pedagógov a odborných zamestnancov, a tiež zlepšiť odmeňovanie nepedagogických zamestnancov v školstve.
Školskí odborári sa stretli s prezidentom Pellegrinim. Prísľub dostali, ale konkrétne výsledky to zatiaľ neprinieslo
Reálne platy v školstve podľa nich negatívne ovplyvní i zvýšenie inflácie v dôsledku konsolidačných opatrení. OZ školstva upozornilo, že podľa prognóz by v blízkej budúcnosti mali na Slovensku chýbať stovky pedagógov, situácia je podľa zväzu už teraz kritická aj pri nepedagogických zamestnancoch. Navrhovaná jednorazová odmena 800 eur na budúci rok podľa OZ školstva nie je riešením.
„Z tohto dôvodu Rada zväzu odmietla podpísať Kolektívnu zmluvu vyššieho stupňa na roky 2025 a 2026, čím nezaručila sociálny zmier v oblasti školstva,“ dodáva.
Nejednotnosť financovania školstva
OZ školstva tiež upozornilo na nejednotnosť financovania školstva, ktorá vedie k diskriminácii pri odmeňovaní. V tomto smere poukázalo na kompenzačný príspevok, na ktorý v budúcom roku nebudú mať nárok zamestnanci v školstve, ktorí sú financovaní z rozpočtov samospráv, a nie z kapitoly ministerstva školstva. Ide napríklad o zamestnancov základných umeleckých škôl, centier voľného času či školských jedální.
Zmena výberu riaditeľov škôl pre úspech kurikulárnej reformy je potrebná, čo na to riaditelia?
„Odborový zväz školstva o týchto problémoch dlhodobo informuje verejnosť prostredníctvom médií a vytrvalo rokuje na všetkých úrovniach. Nič z toho však doteraz neprinieslo želaný efekt a splnenie našich požiadaviek. Z tohto dôvodu sa rada zväzu rozhodla pristúpiť k nátlakovým aktivitám, aby sme politikov prinútili bezodkladne riešiť problémy v školstve,“ dodali školskí odborári.