Agentúra AFP podnikla právne kroky voči Twitteru v súvislosti s autorským právom. Bizarné, reagoval Musk

Elon Musk
Elon Musk predal ďalšie akcie Tesly, dopomôže to financovať Twitter. Foto: SITA/AP

Agence France-Presse (AFP) podnikla právne kroky voči sociálnej sieti X, známej aj ako Twitter, v súvislosti s autorským právom a v snahe zabezpečiť potenciálnu platbu za jej spravodajský obsah.

Francúzska tlačová agentúra informovala, že v stredu sa obrátila na súd v Paríži, aby primal spoločnosť X Corp miliardára Elona Muska poskytnúť údaje, ktoré sú podľa nej potrebné „na posúdenie odmeny dlhovanej AFP“.

Pravidlá o duševnom vlastníctve

Tlačová agentúra vo vyhlásení oznámila, že platbu žiada na základe pravidiel Európskej únie (EÚ) o duševnom vlastníctve, ktoré pokrývajú „susedské práva“ umožňujúce spravodajským médiám a vydavateľom žiadať platby od digitálnych platforiem za zdieľanie ich práce.

Francúzsko sa v roku 2019 stalo prvou členskou krajinou Únie, ktorá tieto pravidlá prijala do svojej legislatívy. „Ako popredný obhajca prijatia susedných práv pre tlač zostáva AFP neochvejná vo svojom záväzku pre túto vec,“ uviedla agentúra s tým, že právne kroky voči Twitteru sú v súlade s týmto záväzkom.

Musk reagoval prostredníctvom tweetu

AFP avizovala, že „bude pokračovať v používaní vhodných právnych prostriedkov s každou relevantnou platformou na zabezpečenie spravodlivého rozdelenia hodnoty vytvorenej zdieľaním spravodajského obsahu“.

Ako sa tiež vyjadrila, zo strany X čelila „jasnému odmietnutiu“ diskutovať o ochrane autorských práv, ktorá umožňuje spravodajským agentúram žiadať kompenzáciu od digitálnych platforiem.

Musk na kroky AFP reagoval prostredníctvom tweetu, kde ich označil za „bizarné“. „Oni chcú, aby sme im platili za návštevnosť ich stránky, kde oni zarábajú z reklamy a my nie!“ vyhlásil.

Spravodajské spoločnosti tlačili na reformu autorských práv v EÚ pre obavy z poklesu kvalitnej žurnalistiky, keďže digitálni giganti odčerpávajú príjmy z reklamy.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elon Musk
Firmy a inštitúcie AFPTwitter