Temu ako lacný obchod so širokým sortimentom? Spotrebiteľská organizácia dTest varuje pred možnou hrozbou

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Temu
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Spotrebiteľská organizácia dTest upozorňuje na nebezpečenstvo ukryté v aplikácii Temu. V súvislosti s vysokými cenami hľadajú ľudia rôzne alternatívy, ako a kde ušetriť. Riešenie ponúkajú e-shopy a nákupné trhoviská z Číny, ktoré sa zamerali na európsky trh. Jedným z takých trhovísk je aj Temu. Viacero influencerov ho začalo propagovať a ukazujú množstvo tovaru, ktoré si z neho objednali.

Aplikáciu Temu si stiahlo viac ako 100 miliónov ľudí po celom svete. Populárna sa stala aj na Slovensku, kde si tiež ľudia objednávajú tovar za výhodné ceny. V susednej Českej republike sa však dostalo Temu do oblasti záujmu Národného úradu pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť, rovnako ako predtým iné čínske aplikácie TikTok alebo WeChat.

Možnosť úniku používateľských informácií

Úrad vidí riziko v možnosti úniku citlivých používateľských informácií. Temu je navyše podozrivé z odovzdávania citlivých informácií svojich používateľov. Zároveň sa aplikácia môže správať ako tzv. malware či spyware. To znamená, že aplikácia môže bez vášho vedomia pracovať na pozadí, škodiť vám a zbierať vaše informácie.

„Aplikácie podobných typov o nás zbierajú množstvo informácií a nie je jasné, akým spôsobom spracovávajú naše osobné údaje,“ varuje riaditeľka spotrebiteľskej organizácie dTest Eduarda Hekšová.

Objasňovanie a analýza ešte nie je ukončená. Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť teda zatiaľ nevydal žiadne stanovisko ani bezpečnostné varovanie.

„Aplikáciu Temu však neodporúčame sťahovať do mobilného telefónu, pretože už len samotné stiahnutie aplikácie môže predstavovať bezpečnostné riziko,“ dodáva Hekšová.

Uzatvorenie zmluvy medzi vami a predajcom

Temu je online trhovisko, čo znamená, že na tejto platforme ponúkajú svoj tovar rôzne spoločnosti. Temu teda zastupuje podnikateľov a poskytuje im priestor na inzerciu.

To znamená, že objednaním tovaru dochádza k uzatvoreniu zmluvy priamo medzi vami a predajcom, nie prevádzkovateľom online trhoviska. Priemerný spotrebiteľ však ťažko odhalí, že ide o online trhovisko. Táto informácia je podľa Hekšovej pred zrakmi spotrebiteľov skrytá v obchodných podmienkach.

Porušenie informačnej povinnosti

Temu sa zameriava aj na slovenských spotrebiteľov a teda je povinné dodržiavať aj slovenské zákony. Temu porušuje podľa Hekšovej svoju informačnú povinnosť voči spotrebiteľom napríklad tým, že im nedodáva návody v slovenskom jazyku. Následne je možné vidieť problém v prehnaných zľavách, ktoré sa nezdajú byť reálne.

„Neuvádzaním pravdivých informácií ohľadom poskytnutých zliav sa môže Temu dopúšťať nekalých obchodných praktík,“ vysvetľuje Hekšová.

Pokiaľ spotrebiteľ nakúpi nekvalitný tovar, ktorý chce reklamovať alebo vrátiť, zvyčajne nič nevyrieši, pretože vymáhateľnosť spotrebiteľských práv od ázijského e-shopu je mizivá. Slovenská obchodná inšpekcia či Európske spotrebiteľské centrum nemajú na Temu dosah a nemajú veľa možností, ako proti tejto platforme zakročiť. Jedinou možnosťou, ako proti Temu zasiahnuť, by mohlo byť podľa Hekšovej zablokovanie platformy na slovenskom trhu z dôvodu bezpečnostnej hrozby.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie dTestESC Európske spotrebiteľské centrumNárodný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosťTikTokWeChat