Mobilní operátori reagujú na rozšírenie aukcie pre frekvencie z viacerých pásiem, regulačný úrad prekvapil aj vyvolal neistotu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
mobilní operátori
Foto: ilustračné, koláž SITA Webnoviny - www.facebook.com www.facebook.com www.facebook.com www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Regulačný úrad miesto pôvodne plánovaného výberu na frekvencie z dvoch pásiem 900 MHz a 2 100 MHz plánuje budúci rok vyhlásiť aukciu na frekvencie až zo štyroch pásiem 800 MHz, 900 MHz, 2 100 MHz a 2 600 MHz. Navyše, uvažuje aj nad ich doplnením o ďalšie pásma 1 500 MHz a 26 GHz. Agentúra SITA oslovila k téme štyroch mobilných operátorov.

Orange Slovensko

Spoločnosť Orange Slovensko potvrdila, že zmena nastavenia podmienok úradom ju prekvapila.

„Najmä z toho dôvodu, že platnosti niektorých z frekvenčných pásiem sa už relatívne čoskoro skončia a tento postup úradu vnáša do procesu značnú neistotu najmä ohľadom plánovania budúcich investícií,“ uviedol riaditeľ pre stratégiu, právo a veľkoobchod uvedenej spoločnosti Martin Mosný. Každé výberové konanie na frekvencie je podľa neho pre trh mimoriadne dôležité.

„Toto navyše kombinuje veľké množstvo frekvenčného spektra na dlhé obdobie vopred,“ upozornil. Ako poznamenal, výberové konania bezprostredne priamo vplyv na ceny služieb nemajú.

„Priamo však ovplyvňujú služby, ich kvalitu a časový horizont, ktoré operátor môže poskytovať svojim zákazníkom,“ priblížil Martin Mosný.

Spoločnosť Slovak Telekom

Takto náročné aukcie podľa spoločnosti Slovak Telekom vždy vytvárajú veľkú komplexnosť a možnosť meškaní, ktoré ohrozujú biznis kontinuitu a efektívne využívanie spektra.

„Zároveň sa vytvára enormná výzva pre všetkých účastníkov, navyše pri zohľadnení navrhovaného časového plánu. Na druhej strane sa spoliehame na expertízu a skúsenosť regulátora a dúfame, že proces prebehne hladko a transparentne,“ poznamenal hovorca spoločnosti Michal Korec.

Prevádzkovateľ operátora 4ka

Pripomienky k už predtým plánovanej aukcii mala spoločnosť Swan, prevádzkovateľ operátora 4ka.

„Stojíme si za tým, že ak by aukcia frekvencií prebehla vo vlani ohlásenej podobe, znamenala by naše poškodenie a nedá sa vylúčiť, že aj vytlačenie z trhu,“ pripomenul hovorca Swanu Pavel Ďurík. „Či a aké zmeny chystá regulátor, nateraz nie je známe, preto sa k chystanej aukcii nemôžeme vyjadriť,“ dodal.

O2 Slovakia

V spoločnosti O2 Slovakia vzbudzuje premárnenie takmer dvoch rokov príprav na aukciu predmetných frekvencií viacero otáznikov.

„Z pohľadu investorov toto rozhodnutie rovnako nepomáha predvídateľnosti podnikateľského prostredia, pretože predlžuje o ďalšie dva roky neistotu ohľadne budúceho pridelenia dôležitých frekvencií potrebných na spoľahlivé spojenie ľudí prostredníctvom mobilných sietí,“ zareagovala mediálna zástupkyňa operátora Annamária Krchňavá. Spoločnosť chce zároveň veriť, aj na základe verejných vyjadrení regulačného úradu, že spojená aukcia, ktorú plánuje pripraviť, bude férová, transparentná a nediskriminačná voči ktorémukoľvek hráčovi na trhu.

Predseda regulačného úradu Ivan Marták už skôr informoval, že predpokladaný termín vyhlásenia multi-pásmového výberového konania je druhý, prípadne tretí kvartál roka 2025.

„Aj vzhľadom na to, že niektoré individuálne povolenia na používanie frekvencií 900 MHz, 2 100 MHz sú platné do roka 2025/2026 a niektoré pre frekvencie 800 MHz, 2 600 MHz až do roku 2028. Pre rozsah plánovaného výberového konania úrad v najbližšom období pripraví novú verejnú konzultáciu, aj verejné obstarávanie na konzultanta, ako odborného poradcu na prípravu tohto náročného procesu, v rámci ktorého bude tiež nevyhnutné vykonať aj príslušnú analýzu trhu.“

Úrad informoval o príprave pôvodnej súťaže na pridelenie frekvencií z pásma 900 MHz a 2 100 MHz ešte v decembri 2022. Zároveň zvažoval možnosti ako sprístupniť frekvencie z úseku 3 600 – 3 800 MHz v období po skončení platnosti súčasných povolení 31. decembra 2024 a pred začiatkom platnosti nových individuálnych povolení 1. septembra 2025.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Annamária KrchňaváIvan MartákMichal Korec
Firmy a inštitúcie 4kaO2Orange SlovenskoSlovak TelekomÚrad pre reguláciu elektronických komunikácií a poštových služieb