Facebook aj Instagram nedostatočne obmedzujú zahraničné dezinformácie, Eurokomisia začala vyšetrovanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Dezinformácie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Technologický gigant Meta čelí v Európskej únii (EÚ) vyšetrovaniam jeho platforiem Facebook a Instagram pre ich zaobchádzanie s dezinformáciami zo zahraničia.

Ako informuje spravodajský portál Politico, platformy sú podozrivé z toho, že nedodržiavajú požiadavky na obmedzenie šírenia lží a koordinovanej zahraničnej manipulácie vyplývajúce zo zákona o digitálnych službách (DSA), ktorý je určený na moderovanie obsahu na internete.

Nedostatočne obmedzujú šírenie dezinformácií

Komisia má podozrenie, že Facebook a Instagram nedostatočne obmedzujú šírenie klamlivých reklám, dezinformačných kampaní a koordinovaných fariem botov. Platformy by tiež mohli byť zneužité nekontrolovateľnými podvodmi a reklamami vytvorenými nástrojmi umelej inteligencie.

Facebook a Instagram môžu tiež podľa eurokomisie nezákonne obmedzovať viditeľnosť politického obsahu bez dostatočného informovania používateľov. Používatelia si teda nemusia uvedomiť, že ich príspevky o sociálnych a politických otázkach môžu byť viac obmedzené algoritmom.

Problematické nahlasovanie nelegálneho obsahu

Problematické môže byť aj nahlasovanie potenciálne nelegálneho obsahu na platformách. Obavy vyvoláva aj to, že Meta možno obmedzuje externú kontrolu svojich platforiem, pretože postupne vyraďuje nástroj na monitorovanie vírusového obsahu v reálnom čase, vrátane potenciálnych dezinformácií, CrowdTangle.

Spoločnosť bude mať päť pracovných dní na to, aby vysvetlila, ako zabezpečí dostatočný prístup pre novinárov, odborníkov na dezinformácie a výskumníkov.

Zasahovanie do eurovolieb

Európska komisia otvorila vyšetrovania v čase zvýšených výstrah pred možným ruským zasahovaním do demokratických procesov pred nadchádzajúcimi európskymi voľbami, ktoré sa uskutočnia 6. – 9. júna.

Inštitúcie EÚ a členské krajiny majú organizovať pravidelné krízové stretnutia s cieľom riešiť zahraničné zasahovanie proti voľbám do EÚ po tom, čo Belgicko minulý týždeň spustilo európsky mechanizmus reakcie.

Krajiny EÚ tiež zvažujú oveľa širší režim sankcií za ruské manipulačné operácie na celom svete.

Meta je štvrtá spoločnosť, ktorú eurokomisia vyšetruje na základe DSA, pod ktorú spadá viac ako 20 významných online platforiem. Už vyšetruje TikTok pre potenciálnu nedostatočnú ochranu mladistvých, AliExpress pre nedostatočnú ochranu spotrebiteľov pred nelegálnymi a nebezpečnými tovarmi a platformu X pre nelegálny obsah a dezinformácie.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie AliExpressEK Európska komisiaEU Európska úniaFacebookInstagramMetaTinder