Instagram zavádza nové nástroje na boj proti sexuálnemu vydieraniu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Instagram zavádza nové nástroje na boj proti sexuálnemu vydieraniu
Ilustračné foto: www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Instagram, jedna z popredných sociálnych platforiem, ktorú vlastní spoločnosť Meta, oznámil zavádzanie nových technológií zameraných na boj proti sexuálnemu vydieraniu, známeho aj ako sextortion. Tento krok prichádza v čase, keď vlády a organizácie po celom svete zvyšujú povedomie o narastajúcich hrozbách sextortionu, ktoré zasahujú predovšetkým mladých ľudí.

Sextortion je forma sexuálneho vydierania, ktorá v mnohých prípadoch doviedla obete až k samovraždám. Často ide o to, že obeti je zaslaná nahá fotografia predtým, ako je vyzvaná, aby na oplátku poslala svoju vlastnú – potom sa jej útočníci vyhrážajú, že obrázok bude verejne zdieľaný, ak sa nepodvolí požiadavkám vydierača.

Ochrana pred nahotou

Najvýraznejším opatrením je implementácia systému „ochrana pred nahotou“. Tento nástroj využíva umelú inteligenciu (AI) k automatickému rozmazaniu nahých obrázkov objavujúcich sa v priamych správach (DM) a bol prvýkrát spustený v januári tohto roku. Pre užívateľov mladších ako 18 rokov bude táto funkcia predvolene aktivovaná, zatiaľ čo dospelí ju budú môcť voliteľne zapnúť. Systém, ktorý beží priamo na zariadeniach užívateľov, poskytuje možnosť rozhodnúť sa, či si chcú obrázky zobraziť.

Ďalším krokom, ako chce Instagram chrániť pred sexuálnym vydieraním je zavádzanie upozornení a návodov na ochranu. Platforma v súčasnosti testuje pop-up okná, ktoré budú užívateľov informovať o potenciálnych rizikách a nasmerujú ich na relevantné zdroje pomoci a podpory. Tieto okná by mali fungovať ako prvý obranný štít proti potenciálnym vydieračom.

Instagram zavádza aj systémy na detekciu znakov sextortionu. Účty, ktoré platforma identifikuje ako možných vydieračov, budú automaticky presmerované do skrytého priečinka pri žiadostiach o správy, zatiaľ čo komunikácia s takýmito účtami bude obmedzená.

Účinný boj na globálnej úrovni

Platforma sa zaviazala zdieľať údaje o sexuálnom vydieraní s ostatnými technologickými spoločnosťami prostredníctvom iniciatívy Lantern, čo zvyšuje šance na účinný boj proti tomuto fenoménu na globálnej úrovni. Tento krok nasleduje po nedávnom znížení minimálneho veku na používanie WhatsApp v Európe na 13 rokov, čo vyvolalo diskusie o expozícii mladých ľudí digitálnym hrozbám.

Napriek pozitívnemu prijatiu týchto opatrení existuje kritika zo strany skupín ako Smartphone Free Childhood, ktoré argumentujú, že takéto technologické riešenia môžu byť nedostatočné v kontexte širších sociálnych a psychologických dôsledkov digitálneho vystavenia detí. Táto skupina opisuje rozhodnutie znížiť minimálny vek pre používanie smartfónov ako „takmer nulový“ voči potrebám ochrany mladistvých.

Vzhľadom na sofistikovanosť zločineckých sietí, ktoré stoja za mnohými prípadmi sextortionu, je neustále zlepšovanie a prispôsobovanie technológií nevyhnutné. Používatelia by mali zostať informovaní a opatrní, zatiaľ čo platformy ako Instagram musia pokračovať v rozvoji svojich bezpečnostných opatrení, aby poskytli efektívnu obranu proti týmto digitálnym hrozbám.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie InstagramMeta