Súčasní zástupcovia ministerstva informatizácie dokázali štátnu firmu Slovensko IT kompletne zruinovať, tvrdí Remišová

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veronika Remišová
Poslankyňa parlamentu a bývalá ministerka informatizácie Veronika Remišová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková
Tento článok pre vás načítala AI.

Poslankyňa Veronika Remišová (Za ľudí) uviedla, že spoločnosť Slovensko IT vznikla so zámerom ukončiť éru predražených IT projektov a pre štát nevýhodných zmlúv. Z nich podľa nej kráľovsky profitovali nepoctiví podnikatelia, napojení na Smer a Hlas.

„Boli to často nevypovedateľné zmluvy na dlhé roky, zmluvy, kde štát platil, ale všetky práva vlastnil súkromník. Založením štátnej spoločnosti sa podarilo vendor lock – in (závislosť od dodávateľa) odstrániť,“ podotkla Remišová.

Slovensko IT odovzdali v zisku

Tvrdí, že ekonomická situácia spoločnosti sa už v treťom roku jej existencie začala zlepšovať. Podľa poslankyne bola v roku 2022 v spomínanom zisku 360-tisíc eur a v prvom polroku 2023 dosiahla zisk 210-tisíc eur.

„Niektoré štátne spoločnosti zisk nedosahujú ani po dlhých rokoch fungovania. Spoločnosť Slovensko IT sme po mojom odchode odovzdali v zisku a buď pán Raši nevie čítať, alebo vedome klame,“ poznamenala Remišová.

Firmu zruinovali úmyselne

Ako ministerka informatizácie skončila vlani v máji, jej nástupcom do októbra minulého roka bol v úradníckej vláde Peter Balík.

Poslankyňa dodala, že súčasní zástupcovia ministerstva informatizácie za pol roka „dokázali štátnu spoločnosť kompletne zruinovať“ a je presvedčená, že „to bolo úmyselne“.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Veronika Remišová
Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRSlovensko IT