Dánsko zakázalo TikTok na pracovných zariadeniach, obáva sa aj rizika špionáže

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
TikTok, logo
Foto: ilustračné, SITA/AP

Dánske ministerstvo obrany v pondelok v rámci opatrení kybernetickej bezpečnosti zakázalo zamestnancom, aby mali na ich pracovných telefónoch videoaplikáciu TikTok. Rezort vo vyhlásení uviedol, že dánske Centrum pre kybernetickú bezpečnosť zhodnotilo, že existuje riziko špionáže a TikTok, ktorú vlastní čínska firma ByteDance, si „žiada o určité práva a prístup na zariadení“.

Ministerstvo oznámilo zákaz s tým, že „v rámci ministerstva obrany existujú závažné bezpečnostné kritériá spojené s veľmi obmedzenou potrebou používania aplikácie súvisiacou s prácou“. Zamestnanci by mali vymazať aplikáciu z pracovných telefónov a iných zariadení čo najskôr.

Zatiaľ nie je jasné, koľko pracovníkov ministerstva malo TikTok nainštalovaný a či sa zákaz týka aj ozbrojených síl. Vo februári dánsky parlament vyzval poslancov a zamestnancov, aby nemali TikTok na svojich zariadeniach. Tiež to odôvodnili rizikom špionáže.

Populárnu aplikáciu z dôvodov kybernetickej bezpečnosti zakázali na pracovných zariadeniach aj inštitúcie Európskej únie či federálne úrady a Kongres v USA.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie BytedanceTikTok