Diskusné podujatie na Medzinárodný deň žien v IT poukázalo na význam žien v tejto oblasti, motivovať chcú aj ďalšie

Medzinárodný deň žien v IT, diskusia
Diskusné podujatie na Medzinárodný deň žien v IT sa uskutočnilo na Technickej univerzite v Košiciach. Foto: www.instagram.com

Americká obchodná komora v SR – AmCham Slovakia vo štvrtok spolu s partnermi poukázali na význam postavenia žien v IT. Diskusným podujatím na Medzinárodný deň žien v IT, ktoré sa uskutočnilo na Technickej univerzite v Košiciach, chcú inšpirovať a motivovať ženy, aby sa intenzívnejšie uchádzali o technologické pozície.

Cieľom podujatia AmCham Slovakia je podporiť rovnaké príležitosti pre ženy v oblasti IT a zvyšovať povedomie o ich prínose pre technologický priemysel a spoločnosť ako celok.

Zastúpený musí byť aj ženský hlas

„Verím v technológie a technologický rozvoj. AI a digitálne riešenia vnímam ako nástroj na riešenie dôležitých tém, ktorým ako spoločnosť čelíme. Je pre mňa osobne veľmi dôležité, aby pri tvorbe technologických návrhov boli prítomné aj ženy, pretože chcem, aby bol aj môj ženský hlas zastúpený pri tvorbe technologických riešení,“ uviedla výkonná riaditeľka Americkej obchodnej komory v SR Martina Slabejová.

Ako ďalej dodala, veľmi ju teší, že sa panelovej diskusie zúčastnili veľmi zaujímavé dámy.

„Každá z nich prezentovala úžasný motivačný príbeh z tej svojej oblasti prepojený práve na oblasť technológie,“ dodala Slabejová.

Upozorňuje na to aj Brusel

Európska komisia dlhodobo upozorňuje na potrebu rozvoja IT zručností ako aj väčšie zastúpenie žien v technických oblastiach, nielen preto, aby sa vylúčilo spomalenie európskeho hospodárskeho rastu, ale aj preto, lebo rôznorodé a zmiešané tímy prispievajú k rastu a inováciám v spoločnosti a majú merateľne lepšie výsledky. Ženy prinášajú do technických tímov podľa zúčastnených nový inovatívny pohľad, energiu a odhodlanie, čo má pozitívny dopad na finálny výsledok.

Podľa ostatných štatistík Európskej komisie Women in Digital Scoreboard 2022 je na Slovensku približne deväť percent žien študujúcich smery IT a približne 1,4 percentá žien na IT pozíciách, čo pre Slovensko znamená 25. priečku spomedzi krajín EÚ.

„Vďaka neziskovým organizáciám a osvete zo strany podnikateľskej komunity na Slovensku sa téma žien v IT stále posúva a dostáva do popredia. Je však stále nesmierne dôležité zaoberať sa otázkou, ako túto tému dostať viac do verejných škôl, kurikulárnej reformy a ako prepájať tieto témy medzi jednotlivými rezortami, ako aj verejným, súkromným sektorom, akademickou obcou a neziskovými organizáciami,“ uviedla expertka v oblasti právnych rámcov pre umelú inteligenciu MIRRI a expertka OECD Jana Novohradská.

Štyri inšpiratívne príbehy

Udržanie rovnováhy medzi mužmi a ženami je podľa diskutujúcich základným znakom stability a fungujúcej demokracie. Prostredníctvom štyroch inšpiratívnych príbehov chceli organizátori tohto podujatia poukázať na to, že aj dievčatá môžu pracovať v technických a digitálnych oblastiach s celospoločenským vplyvom.

„Práca v technológiách mi prináša neustále vzdelávanie a rast, pretože ma núti byť vždy v kontakte s najnovšími inováciami a trendmi. Zastúpenie žien v STEM odvetviach a ich participácia na technologických riešeniach sú kľúčové pre podporu diverzity a inkluzivity. Ženský pohľad a prístup môžu priniesť nové perspektívy a inovatívne riešenia, čo následne vedie k vytvoreniu komplexnejších a lepších technológií, ktoré reagujú na potreby celej spoločnosti,“ dodala produktová manažérka Deutsche Telekom IT Solutions Slovakia Veronika Hudzíková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina SlabejováVeronika Hudzíková
Firmy a inštitúcie Americká obchodná komoraDeutsche TelekomEK Európska komisiaOECD Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvojTechnická univerzita Košice