Európska komisia uložila Intelu pokutu takmer 400 miliónov eur, dôvodom je nelegálna predajná aktivita

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Intel
Foto: ilustračné, SITA/AP.
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska komisia (EK), ktorá pôsobí ako protimonopolný úrad Európskej únie, udelila v piatok americkému výrobcovi mikroprocesorov Intel pokutu takmer 400 miliónov eur.

EK sa pre pokutu 376,4 milióna eur rozhodla po tom, ako súd zrušil pôvodnú pokutu v sume 1,06 miliardy eur na základe obvinenia, že spoločnosť Intel použila nelegálne predajné taktiky, aby z trhu vylúčila menšieho konkurenta AMD. Podľa Komisie Intel zneužil na vytláčanie rivalov svoje dominantné postavenie na globálnom trhu mikroprocesorov x86 a to prostredníctvom zliav a predajných obmedzení.

Všeobecný súd Európskej únie vlani anuloval pôvodne rozhodnutie EK a uviedol, že analýzy Komisie o zľavách nesplnili právne štandardy. Súd však potvrdil, že obmedzenia predaja vyústili do zneužitia dominantného postavenia Intelu na trhu.

Súd však nemohol rozhodnúť, aká má byť výška pokuty. Európska komisia v piatok konštatovala, že nižšia pokuta uložená Intelu, a to 376,4 milióna eur, je odzrkadlením toho, že porušenie hospodárskej súťaže bolo v menšom rozsahu.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EK Európska komisiaEU Európska úniaIntelprotimonopolný úrad EÚVšeobecný súd Európskej únie