Facebook zaznamenal lepšie zisky ako sa pôvodne očakávalo, spoločnosť však zasiahli aj problémy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Facebook, sociálne siete, počítač
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Technologický gigant Facebook zaznamenal počas tretieho kvartálu lepšie zisky, ako sa očakávalo. Ako informuje spravodajský portál BBC, spoločnosť v spomenutom období zarobila dovedna deväť miliárd dolárov, čo predstavuje nárast oproti rovnakému obdobiu minulého roka, keď Facebook zarobil 7,8 miliardy dolárov.

Spoločnosť však zasiahla nová aktualizácia ochrany osobných údajov operačného systému Apple iOS 14, ktorá obchodným značkám skomplikovala zacielenie reklám na konkrétnych používateľov.

Prispieva k šíreniu nenávisti

Facebook uviedol, že táto aktualizácia bude mať vplyv na jeho biznis v poslednom štvrťroku, ale očakáva, že sa časom prispôsobí týmto zmenám. Firma tiež skonštatovala, že za 12 mesiacov do 30. septembra vzrástla jej mesačná používateľská základňa o šesť percent na 2,91 miliardy.

Informácie o ekonomicky úspešnom kvartáli prichádzajú v čase nových tvrdení niekdajšej zamestnankyne Facebooku Frances Haugenovej o neetickom správaní. Tá zverejnila súbor interných dokumentov a tvrdí, že Facebook uprednostnil zisk pred bezpečnosťou používateľov.

Zakladateľ Facebooku Mark Zuckerberg poznamenal, že uniknuté dokumenty sú súčasťou koordinovaného úsilia na „vytvorenie falošného obrazu spoločnosti“. Haugenová však v pondelok pred britskými zákonodarcami skonštatovala, že Facebook nespochybniteľne prispieva k šíreniu nenávisti.

Bezpečnostné tímy sú poddimenzované

Dodala, že bezpečnostné tímy Facebooku sú poddimenzované z pohľadu počtu pracovníkov a spoločnosť nebola ochotná zriecť sa ani kúska zisku a obetovať ho pre bezpečnosť.

Podľa agentúry AP množstvo uniknutých dokumentov dokazuje, že počas pandémie ochorenia COVID-19 spoločnosť Facebook starostlivo skúmala, ako jej platformy šíria dezinformácie o vakcínach. Odhaľujú taktiež to, že radoví zamestnanci pravidelne navrhovali riešenia na boj proti takýmto dezinformáciám, ale bez úspechu.

Táto nečinnosť podľa AP vyvoláva otázky, či Facebook radšej uprednostnil polemiky na sociálnej sieti pred zdravím svojich používateľov.

Strach a rozhorčenie

„Títo ľudia predávajú strach a rozhorčenie. Nie je to náhoda. Je to obchodný model,“ povedal americký podnikateľ Roger McNamee, jeden z prvých investorov do Facebooku a momentálne i jeden z jeho najväčších kritikov.

Správy viacerých médií uvádzajú, že toto je iba zlomok všetkých nedostatkov, keďže podľa uniknutých dokumentov Facebook nedokázal ukontrolovať ani príspevky propagujúce nenávistné prejavy a obchodovanie s ľuďmi, najmä v krajinách na Blízkom východe, v Ázii alebo Afrike.

Napriek týmto obvineniam sa akcie Facebooku v pondelok po obchodovaní zvýšili o 1,3 percenta. Akcie firmy v tomto roku zatiaľ vzrástli o približne 20 percent.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mark Zuckerberg
Firmy a inštitúcie Facebook