Poprední predstavitelia viac ako 150 spoločností vyzvali Európsku úniu (EÚ), aby prehodnotila svoj akt o umelej inteligencii (AI), ktorý je najkomplexnejším súborom pravidiel v tejto oblasti na svete. Predpisy podľa nich sťažia spoločnostiam v Európe súťaž s konkurentmi v zámorí, najmä pokiaľ ide o technológiu za systémami ako ChatGPT.
O rizikách umelej inteligencie sa vie stále málo
Predstavitelia firiem ako francúzsky výrobca lietadiel Airbus, automobilka Renault či holandský pivný gigant Heineken podpísali otvorený list vedeniu EÚ, v ktorom sa uvádza, že prelomová legislatíva eurobloku môže spútať vývoj generatívnej umelej inteligencie. Táto technológia dáva populárnym chatbotom AI, ako je ChatGPT, silu generovať text, obrázky, video a zvuk, ktoré pripomínajú ľudskú prácu, vysvetľuje agentúra AP.
Pripraví AI ľudí o prácu? Ktoré profesie sa majú obávať
„Takéto predpisy by mohli viesť k tomu, že vysoko inovatívne spoločnosti presunú svoje aktivity do zahraničia,“ varuje list s tým, že výsledkom by bol „kritický rozdiel v produktivite medzi oboma stranami Atlantiku“. Zákony vyžadujúce „prísne dodržiavanie“ budú podľa predstaviteľov firiem neúčinné, keď sa o rizikách a využití generatívnej AI vie stále tak málo.
Regulačný orgán odborníkov
Naliehajú preto na EÚ, aby zrevidovala akt o umelej inteligencii tak, aby sa vo všeobecnosti zameral na riziká. Otvorený list uznáva „jasnú potrebu“ poriadneho trénovania modelov umelej inteligencie a zaistenia ich bezpečného používania.
Spôsobí umelá inteligencia vyhynutie ľudstva? Niektorí odborníci varujú, iní to považujú za prehnané
Podľa činiteľov by mal vzniknúť regulačný orgán odborníkov, ktorý by mohol pravidelne upravovať pravidlá podľa nového vývoja a reagovať na vzniknuté riziká. Zároveň vyhlásili, že je potrebné mať transatlantické štandardy. Únia svoj akt o umelej inteligencii ešte dolaďuje. Pravidlá by mohli vstúpiť do platnosti najskôr o dva roky.