Pripraví AI ľudí o prácu? Ktoré profesie sa majú obávať

Umelá inteligencia, robot,
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Rast záujmu o umelú inteligenciu (AI) má potenciál ovplyvniť viacero pracovných pozícií v rôznych odvetviach. Kým niektorí vnímajú umelú inteligenciu ako katalyzátor ďalšieho technologického progresu, ktorý otvára doteraz nerealizovateľné príležitosti pre ekonomickú transformáciu, iní ju zatracujú aj ako hrozbu pre pracovné miesta.

A slovenská ekonomika je na takúto hrozbu podľa analytikov VÚB banky mimoriadne exponovaná. Podľa analýzy OECD je až 33 % všetkých pracovných miest na Slovensku vysoko automatizovateľných, najviac spomedzi 32 skúmaných krajín. A to bola analýza z roku 2018.

Nahradí nás umelá inteligencia?

Medzitým sme konfrontovaní s nastupujúcou generatívnou umelou inteligenciou (GenAI), ktorá na rozdiel od predchádzajúcich technológií môže nahradiť nielen manuálne či jednoduché kancelárske práce, ale aj profesionálne pracovné miesta, od účtovníkov či analytikov až po všeobecných lekárov.

V prípade USA napríklad Goldman Sachs odhaduje, že približne dve tretiny všetkých povolaní sú vystavené určitému stupňu automatizácie. A z týchto vystavených povolaní má štvrtina až polovica celkovej práce potenciál byť v budúcnosti ľahko automatizovaná pomocou AI.

AI bude pracovné miesta vytvárať, nie rušiť

Ako sa ďalej uvádza v analýze VÚB, umelá inteligencia však zároveň aj nové pracovné miesta vytvorí. Navyše, väčšina pracovných miest a odvetví je vystavená automatizácii len čiastočne, a preto je podľa analytikov pravdepodobné, že ich AI skôr doplní než nahradí.

Čistý dopad na celkový počet pracovných miest v globálnej ekonomike tak môže byť podľa nich aj pozitívny. Podobne, ako to bolo s nástupom iných technológií nahrádzajúcich či uľahčujúcich ľudskú prácu.

Tvrdia to aj analytici

K takémuto záveru dospeli analytici Goldman Sachs, ale aj britský magazín The Economist.

„V minulosti sa už viackrát stalo, že si ľudia mysleli, že pracovné miesta budú v dôsledku inovácií nadbytočné a globálna ekonomika sa napriek týmto nepriaznivým prognózam zvyčajne tešila čistému prírastku pracovných miest,“ vysvetľujú analytici VÚB.

Profesor David Autor vyčíslil, že 60 % dnešných pracovníkov je zamestnaných v povolaniach, ktoré v roku 1940 ani neexistovali. To znamená, že viac ako 85 % rastu zamestnanosti za posledných 80 rokov tvorili nové pozície vytvorené práve vďaka rozvoju nových technológií.

Kto sa má obávať?

Určitú mieru obáv z umelej inteligencie môžu mať operátori výrobných liniek. S nástupom robotov a automatizovaných systémov je možné, že mnohé úlohy spojené s prácou výrobných liniek budú prebraté strojmi a robotmi.

S rozšírením samoobslužných pokladní a online platobných systémov môže prísť znížený dopyt po pokladníkoch. S rozvojom online a mobilného bankovníctva sa viaceré bankové úkony robia elektronicky, čo môže mať vplyv na potrebu bankových zamestnancov.

O AI sa zaujímajú všetky profesie

Diskusie o umelej inteligencii sa vedú aj medzi účtovníkmi či finančnými analytikmi. Automatizované systémy môžu byť schopné vykonávať úlohy spojené s účtovníctvom a finančnou analýzou rýchlejšie a presnejšie ako ľudskí zamestnanci. S rozvojom autonómnych vozidiel existuje riziko, že niektoré pracovné miesta vodičov kamiónov a taxikárov môžu byť nahradené.

V niektorých oblastiach môže umelá inteligencia asistovať pri diagnóze a liečbe pacientov, čo by mohlo ovplyvniť niektoré pracovné pozície, ako sú napríklad laboratórni technici alebo niektoré typy zdravotných asistentov.

Je to komplexná otázka…

Je dôležité si uvedomiť, že vplyv umelej inteligencie na pracovné miesta je komplexná otázka. Zatiaľ čo niektoré úlohy môžu byť automatizované, môže nastať vytváranie nových pracovných miest a príležitostí v oblastiach spojených s rozvojom a implementáciou umelých inteligentných systémov.

Okrem toho, mnohé práce vyžadujú ľudské schopnosti, ako je kreativita, medziľudská komunikácia a riešenie problémov, ktoré sú stále cenné a ťažko nahraditeľné automatizáciou.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Goldman SachsVÚB