Informačno-komunikačné technológie treba profesionalizovať, ITAS a ÚVO sa dohodli na spolupráci

Digitálne technológie podpora euro
Foto: ilustračné, pixabay.com

Obnovenie pracovných skupín pre obstarávanie v IT sektore, aktuálny stav legislatívy či potrebné zmeny vo verejnom obstarávaní IT projektov a služieb boli témami stretnutia predstaviteľov IT Asociácie Slovenska (ITAS) s predsedom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) Petrom Kubovičom.

Nákup IT služieb

Ako v pondelok informoval ITAS, rokovali o rozvoji spolupráce expertov oboch subjektov. ITAS a ÚVO sa zároveň dohodli na spolupráci pri definovaní špecifických postupov pri nákupe IT služieb, ale aj pri vzdelávaní obstarávateľov informačno-komunikačných technológií.

V ITAS dlhodobo upozorňujeme, že profesionalizácia obstarávania informačno–komunikačných technológií je kľúčovou otázkou pre ďalší rozvoj Slovenska a jednou z podmienok zastavenia dlhodobej stagnácie našej krajiny,“ povedal prezident ITAS Emil Fitoš.

Podľa neho by sa mal klásť dôraz nielen na cenu, ale aj na inovatívnosť a schopnosť dodať riešenie v primeranej kvalite a primeranom čase. „Pevne verím, že naša spolupráca bude konštruktívna a odborná,“ očakáva Fitoš.

Najnižšia cena

Predseda ÚVO uviedol, že v podmienkach verejného obstarávania je možné určiť jedno z troch druhov kritérií – najnižšiu cenu, najlepší pomer ceny a kvality, prípadne celkové náklady počas životného cyklu.

V rámci praxe sa však v absolútnej väčšine prípadov stretávame výlučne s kritériom najnižšej ceny. Spoločným základom je, že ponuky sa vždy vyhodnocujú na základe objektívnych parametrov,“ upozornil Kubovič.

Napriek tomu, že ako úrad nemáme právomoci nastavovať verejným obstarávateľom kritériá na vyhodnotenie ponúk, verím, že posilnenie odborných pracovných skupín a komunikácia s asociáciami a združeniami môže pozitívne vplývať na verejných obstarávateľov a umožniť častejšie používanie inovatívnych postupov v zadávaní zákaziek,“ dodal.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emil FitošPeter Kubovič
Firmy a inštitúcie IT Asociácia SlovenskaÚradu pre verejné obstarávanie (ÚVO)