Program Ficovej vlády je slabý, tvrdí odborník na informatizáciu Hargaš a čakajú nás roky premrhaných príležitostí

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
NR SR: Ustanovujúca schôdza parlamentu
Poslanec parlamentu za hnutie Progresívne Slovensko (PS) Ján Hargaš skladá poslanecký sľub počas ustanovujúcej schôdze Národnej rady SR. Bratislava, 25. október 2023. Foto: SITA/Diana Černak.
Tento článok pre vás načítala AI.

Program novej vlády Roberta Fica (Smer-SD) nedáva žiadne garancie, že sa informatizácia nevráti do svojich najtemnejších časov plných korupcie.

Poslanec Národnej rady SR za Progresívne Slovensko, odborník na informatizáciu Ján Hargaš tvrdí, že miesto toho chce vláda preferovať lokálnych IT podnikateľov.

Chýba ambícia aj dôveryhodnosť

O tom, ako to vyzeralo v minulosti, keď vláda preferovala svojich lokálnych dodávateľov, podľa neho vypovedajú viacerí z nich na súdoch.

Hargaš bol štátnym tajomníkom na Ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR od júla 2021 do februára 2023.

Na poste sa venoval problematike IT, skončil predčasne po odvolaní vládou na návrh bývalej ministerky Veroniky Remišovej (Za ľudí).

„V oblasti modernizácie, digitalizácie a zlepšovania kvality služieb štátu absolútne chýba ambícia, konkrétnosť a dôveryhodnosť. Čakajú nás štyri roky premrhaných príležitostí,“ informoval na sociálnej sieti Hargaš.

Nemá plán na naštartovanie ekonomiky

Vláda sa podľa neho vo svojom programe vôbec nevenuje digitálnej transformácii slovenskej ekonomiky a nemá plán, ako naštartovať ekonomický rast na moderných základoch pre 21. storočie.

„Program vlády je veľmi slabý v tom, aké konkrétne zlepšenia služieb máme očakávať a kedy. Napriek tomu, že premiér Fico by chcel informatizáciu, kde „všetko bude v mobile“, programové vyhlásenie žiadne nové mobilné služby štátu nespomína,“ podotkol opozičný poslanec.

Hargaš kitizoval vládu aj za to, že hlása suverénnu slovenskú zahraničnú politiku, ale nemá žiaden suverénny názor na prebiehajúcu digitálnu transformáciu.

„V posledných rokoch sledujeme bezprecedentnú a správnu snahu regulovať digitálny priestor a nové technológie na úrovni EÚ. Ale vláda sa vo svojom programe tejto téme vôbec nevenuje,“ upozornil odborník na informatizáciu. Hargaš kritizoval vládny program aj počas rozpravy v parlamente.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján HargašRobert FicoVeronika Remišová
Firmy a inštitúcie MIRRI SR Ministerstvo investícií regionálneho rozvoja a informatizácie SRPS Progresívne SlovenskoSMER-SDZa ľudí