Protimonopolný úrad klepol zľavovému portálu po prstoch, Zľavomat mení svoje správanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Protimonopolný úrad SR
Foto: ilustračné, SITA/Tomáš Benedikovič
Tento článok pre vás načítala AI.

Zľavový portál Zľavomat.sk mení po zásahu Protimonopolného úradu SR (PMÚ) svoje správanie. Informuje o tom samotný úrad. Ten začal voči portálu správne konanie z vlastného podnetu.

Týkalo sa možného zneužívania dominantného postavenia v oblasti poskytovania online sprostredkovateľských služieb na zľavových portáloch na celom území Slovenska.

Porušenie niekoľkými spôsobmi

PMÚ v rámci prešetrovania získal informácie, že Zľavomat by v spomínanej oblasti mohol porušovať minimálne od roku 2018 zákon o ochrane hospodárskej súťaže, a to niekoľkými spôsobmi.

Išlo jednak o vyžadovanie exkluzivity od svojich obchodných partnerov, a teda obmedzovanie ich možnosti propagovať a predávať svoje produkty a služby na konkurenčných online portáloch ako aj uplatňovanie cenových obmedzení voči svojim obchodným partnerom.

Zmenia obchodnú politiku

V priebehu správneho konania pritom Zľavomat navrhol, že v súlade so zistenými výhradami PMÚ zmení svoju obchodnú politiku.

„Po testovaní a dodatočných úpravách navrhnutých záväzkov dospel PMÚ k záveru, že vhodne reagujú na predbežné posúdenie prípadu. Ich prijatie efektívne, v krátkom čase a pri nižších administratívnych nákladoch odstráni obavy z narušenia hospodárskej súťaže,“ informoval ďalej úrad.

Obnoví sa priestor pre konkurentov

Rozhodnutím preto uložil Zľavomatu povinnosť plniť záväzky v zmysle výrokovej časti rozhodnutia. To umožní predajcom slobodne sa rozhodnúť, na ktorých zľavových portáloch budú svoje služby ponúkať bez toho, aby boli sankcionovaní Zľavomatom.

Zároveň sa obnoví priestor pre konkurentov portálu rozvíjať svoje obchodné aktivity vo vzťahu k predajcom aj konečným zákazníkom, čo môže podľa PMÚ v budúcnosti priniesť lacnejšie služby, nové prístupy, vyššiu kvalitu a rozsah poskytovaných služieb.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie PMÚ Protimonopolný úrad SR