Samsung varoval pred poklesom ziskov o viac ako 30 percent, zlé tržby hlási aj ďalší výrobca čipov

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Samsung
Foto: ilustračné, SITA/AP

Juhokórejský technologický gigant Samsung varoval pred poklesom svojich ziskov o 32 percent, keďže dopyt po elektronických zariadeniach a pamäťových čipoch, ktoré ich poháňajú, klesá v dôsledku globálneho spomalenia ekonomiky.

Spoločnosť odhaduje, že jej štvrťročný prevádzkový zisk bol približne 10,8 bilióna wonov. Informuje o tom spravodajský portál BBC.

Pokles zisku u ďalšieho výrobcu

Zisky Samsungu z podnikania v oblasti výroby mikroprocesorov utrpeli pre pokles globálnej ceny pamäťových čipov v dôsledku slabnúceho dopytu po spotrebnej elektronike. Odhady, ktoré zahŕňajú obdobie troch mesiacov do konca septembra, znamenajú prvý medziročný pokles štvrťročného zisku Samsungu za takmer tri roky. Spoločnosť by mala zverejniť správu o svojich príjmoch 27. októbra.

Dôsledky poklesu v dopyte po počítačoch vo štvrtok hlásil aj americký výrobca čipov Advanced Micro Devices (AMD). Odhady jeho tržieb za tretí štvrťrok sú približne o jednu miliardu dolárov nižšie, ako bol pôvodný predpoklad. To signalizuje, že pokles dopytu po čipoch môže byť oveľa horší, než sa očakávalo.

Zníženie nákupov

Predaj elektronických zariadení zasiahla inflácia, vyššie úrokové sadzby a vplyv ruskej invázie na Ukrajinu, ktoré odrádzajú ľudí od nákupov. To viedlo firmy, ktoré nakupujú pamäťové čipy, ako sú výrobcovia smartfónov a osobných počítačov, k zníženiu nákupov, keďže čerpajú svoje existujúce zásoby.

Analytici technologického priemyslu predpovedajú, že ceny pamäťových čipov budú v nasledujúcich troch mesiacoch naďalej klesať, keďže predaj smartfónov bude naďalej klesať, pričom sa očakáva, že sa dopyt neobnoví skôr ako začiatkom budúceho roka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Advanced Micro Devices Inc.Samsung