Únia začína vyšetrovanie platformy X pre obsah týkajúci sa Hamasu. Je to prvýkrát, čo eurokomisia urobila tento krok

Sociálna sieť X, európska únia
Foto: koláž SITA Webnoviny
Tento článok pre vás načítala AI.

Európska únia (EÚ) začala vyšetrovanie sociálnej siete X s cieľom zistiť, či porušila zákon o digitálnych službách (DSA), keď nechala šíriť grafický nelegálny obsah a dezinformácie súvisiace s palestínskym militantným hnutím Hamas a jeho útokom na Izrael. Ako informuje web Politico, Európska komisia poslala spoločnosti miliardára Elona Muska predtým známej ako Twitter formálnu žiadosť o informácie o tom, ako na platforme narába s problematickým obsahom.

Formálne konanie sa ešte nezačalo

Žiadosť je predbežný krok k začatiu formálneho vyšetrovania, ktoré by mohlo viesť k uloženiu pokút v celkovej výške až 6 percent z celosvetových príjmov spoločnosti. Je to prvýkrát, čo eurokomisia urobila tento krok.

X má do 18. októbra vysvetliť svoju krízovú reakciu na online teroristickú propagandu a iný násilný a falošný obsah súvisiaci s útokmi Hamasu na izraelské komunity. Do 31. októbra potom musí poskytnúť podrobnosti o ďalších otázkach moderovania obsahu, ktoré nastolila EÚ. Vtedy sa Komisia rozhodne, či otvorí formálne konanie voči X.

Prebieha skúmanie

Predstavitelia Únie skúmajú, či politika a postupy populárnej siete dodržiava DSA, ktorý vstúpil do platnosti tento rok a slúži ako blokový súbor pravidiel na riešenie teroristického, nezákonného a falošného obsahu na sociálnych médiách. Tiež sa venujú tomu, ako spoločnosť riešila sťažnosti a ako identifikovala a prijala opatrenia na obmedzenie hlavných rizík, ako je šírenie nezákonného obsahu a dezinformácií.

Eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton v súvislosti s útokom napísal listy aj šéfom platforiem Facebook, Instagram a TikTok.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Elon MuskThierry Breton
Firmy a inštitúcie Európska komisia (EK)FacebookInstagramTikTokTwitter