Východ Slovenska je ako Madrid či Viedeň. Čo ich spája?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
technológie, počítač, startup
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Východ Slovenska patril koncom minulého roka medzi európske regióny s najvyšším podielom online ponúk pre IT špecialistov. Až 18 percent všetkých online zverejnených pracovných inzerátov bolo zameraných na pracovníkov informačných a komunikačných technológií.

Predstihli ho iba európske regióny s rozvinutým IT ekosystémom, akými sú Madrid a Viedeň. Každý piaty web inzerát madridskej a ešte častejšie viedenskej firmy hľadal IT experta. Približne rovnaký podiel, ako na východe Slovenska, inzerovali aj firmy z metropolitnej oblasti Lisabonu.

Piaty bol Bratislavský kraj

Na piatom mieste s vyše 17 percentami bol podľa štatistík Eurostatu, ktorý experimentálne vyhodnocuje milióny inzerátov zo stoviek webových zdrojov v krajinách Európskej únie, opäť región zo Slovenska – Bratislavský kraj.

Štatistiky o dopyte po odborníkoch v oblasti informačných a komunikačných technológií na trhu práce v online inzerátoch poskytujú podrobné informácie o potrebách zamestnávateľov po digitálnych odborníkoch.

Problém nájsť ľudí

V prípade Košíc a okolia, ale aj Bratislavského kraja potvrdzujú snahu o smerovanie k high-tech výkonom, ale tiež akútny nedostatok IT špecialistov. Zamestnávatelia majú dlhodobý problém nájsť dostatok ľudí so schopnosťami vyvíjať, prevádzkovať a udržiavať systémy IKT.

Digitalizácia mení spoločnosť, ekonomiku, povolania, výkon pracovných činností, trávenie voľného času. Uľahčuje podnikom riadenie, interakciu s obchodnými partnermi, klientami či zamestnancami. Preto rastie dopyt po kvalifikovaných pracovníkov, ktorí sú pripravení na pracovné prostredie s vyššou mierou využívania technológií.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie Eurostat