Ochorenie Covid-19 spôsobené novým koronavírusom môže byť pre chorého smrteľné. Ako veľmi je však nebezpečné? pýtajú sa lekári aj verejnosť, odkedy pandémia ešte len začínala svoju púť v Číne.
Po desiatkach tisícov známych prípadov napokon Svetová zdravotnícka organizácia až v marci uviedla, že smrtnosť ochorení „sa javí“ na úrovni 3,4 %.
Znamená to, že z v tom čase známych prípadov skončilo 3,4 % úmrtím. To je teda prvá odpoveď. Ibaže nepresná.
Zradný priemer
Rizikom takéhoto spriemerovania je, že v skutočnosti nevypovedá o ničom. Teoreticky by tak každý pacient mal 3,4-percentné riziko, že na Covid-19 zomrie.
Vieme však, že v skutočnosti deti a mladí ľudia sú menej ohrození. Naopak, s postupujúcim vekom sa riziko zvyšuje.
Viac o téme: Koronavírus
Údaje z vyše 72-tisíc prípadov z Číny riziko rozdelili aj podľa veku. Podľa nich tak na koronavírus nezomrelo ani jedno dieťa do 9 rokov. Vo vekových skupinách po desiatich rokoch tak až do veku 39 rokov bola smrtnosť vírusu len na úrovni 0,2 %.
Štyridsiatnici potom už mali riziko na úrovni 0,4 %, päťdesiatnici 1,3 % a medzi 60 a 69 rokmi už riziko predstavovalo 3,6 %. Ohrozenie sedemdesiatnikov dosiahlo 8 % a napokon starší ako 80 rokov už mali 14,8-percentné riziko úmrtia.
Okrem veku je rizikovým faktorom aj chronické ochorenie. Najväčšie riziko predstavujú srdcové a cievne ochorenia. O niečo menej diabetes a ďalej chronické pľúcne ochorenia, vysoký krvný tlak a rakovina.
Druhá odpoveď: nevieme
Čínske údaje sú cenné najmä preto, že za vzorku si nebrali len laboratórne potvrdené prípady, ale aj podozrivé či bezpríznakové ochorenia.
To je totiž hlavnou slabinou 3,4-percentnej smrtnosti udávanej WHO. Počíta totiž len laboratórne potvrdené prípady. Lenže ak 40 % nakazených nemá žiadne príznaky a ďalší s miernym priebehom ochorenie pripíšu bežnej chrípke či prechladnutiu, títo ľudia nikdy testovaní nebudú.
Jednoducho nevieme, koľko je reálne nakazených a teda nevieme vypočítať ani smrtnosť. S pribúdajúcimi údajmi a vedomosťami o víruse sa však bude dať spraviť presnejší odhad.