Ambulantní lekári v Trnavskom kraji chcú znížiť tlak na nemocnice, budú pracovať dlhšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Všeobecný lekár, ambulancia
Foto: Ilustračné, SITA/Diana Černáková

Ambulantní lekári v Trnavskom kraji budú poskytovať zdravotnú starostlivosť vo svojich ambulanciách až do 16:00, teda nad rámec doterajších ordinačných hodín. Vedenie Trnavského samosprávneho kraja sa na tom dohodlo s lekármi zo všetkých siedmich okresov kraja.

Opatrenie má znížiť nápor na urgentné príjmy nemocníc. Informovala o tom riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu Trnavského samosprávneho kraja Lucia Šmidovičová.

Lekári apelujú na dodržiavanie opatrení

„Čas poskytovania zdravotnej starostlivosti v ambulanciách sme predĺžili do 16:00 po dohovore s vedením župy a piatich nemocníc v Trnavskom kraji. Chceme znížiť nápor pacientov na urgentné príjmy a tým pomôcť zvládnuť neľahkú situáciu našim kolegom v nemocniciach. Pacientov prosíme, aby sa obracali na ambulancie svojich obvodných lekárov a lekárov špecialistov. Veríme, že spoločnými silami a disciplínou túto neľahkú situáciu zvládneme,“ uvádzajú ambulantní lekári vo výzve verejnosti.

Viac o téme: Koronavírus

Zároveň apelujú na dodržiavanie zákazu vychádzania a ďalších preventívnych opatrení. Z dôvodu presunu časti zdravotníkov na lôžkové časti nemocníc je činnosť odborných ambulancií v nemocniciach od 4. januára dočasne obmedzená alebo pozastavená.

Ambulanciám dodávajú ochranné pomôcky

Pacientom, ktorí sú sledovaní v odborných ambulanciách v dunajskostredskej, galantskej, piešťanskej, trnavskej a skalickej nemocnici sú konzultácie i predpisovanie liekov zabezpečené v odborných ambulanciách mimo nemocníc v štandardných ordinačných hodinách. Rozšírený režim fungovania do 16:00 je vyhradený na akútne ošetrenia pacientov.

„S ambulantnými lekármi v kraji sme od začiatku pandémie v pravidelnom kontakte. Vzájomne sa informujeme o aktuálnom vývoji situácie a pružne naň reagujeme, čoho dokladom je aj aktuálne zvýšenie dostupnosti zdravotnej starostlivosti,“ povedal trnavský župan Jozef Viskupič.

Samosprávny kraj podľa Lucie Šmidovičovej do ambulancií dodáva ochranné prostriedky a najnovšie aj antigénové testy, aby lekári a sestry mohli pokračovať v ošetrovaní pacientov v adekvátnych podmienkach.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jozef ViskupičLucia Šmidovičová