O urgentnom nedostatku pľúcnych lekárov v Banskobystrickom kraji v stredu na tlačovej konferencii informoval predseda Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) Ondrej Lunter. Ako konštatoval, v krátkom čase v kraji zaniknú dve pneumologické ambulancie bez náhrady – v Banskej Bystrici a v Lučenci.
Situáciu je podľa župana potrebné riešiť, aby pacienti nezostali bez prístupu k liekom, lekárom a lekárkam. Pre ministerstvo zdravotníctva vypracovali sadu návrhov na riešenie aktuálnej situácie.
Končia pre vysoký vek
„V najbližších týždňoch sa zavrú dve pneumologické ambulancie v Banskej Bystrici a v Lučenci. Dôvodom je vek jednotlivých lekárov, lekár aj lekárka sú vo veku nad 70 rokov a z fyzických dôvodov už nemôžu ďalej ordinovať,“ popísal župan s tým, že minimálna sieť, o ktorej hovorí vyhláška, nie je naplnená.
Počet lekárov klesá a potrebujeme zachrániť aspoň časť služieb v okresoch. ZMOS žiada zabezpečenie ambulancií
Sieť ambulancií je podľa Luntera tá prvá nárazníková zóna pre pacientov a keď ona nefunguje, tak sa liečba ľudí odkladá, ľudia predčasne zomierajú a preťažujú sa nemocnice.
Pacienti ostanú bez lekárov
Kraj prevádzkuje jednu takúto pľúcnu ambulanciu v Detve.
„Preto veľmi dobre vieme, aká je situácia v tomto segmente a vieme, prečo sa žiadny pneumológ nehrnie do tohto odvetvia a prečo sledujeme kontinuálny úpadok. Naša ambulancia, ktorá v Detve slúži od rána do večera, nám v krajskom rozpočte tvorí mesačne stratu 1 700 eur. V tom vôbec nie sú započítané kapitálové výdavky, ktoré by sa mali odpisovať, pretože to robíme z vlastných zdrojov. Zvládame to iba vďaka tomu, že máme sieť ambulancií a prenášame zisky zo ziskových ambulancií práve do tohto segmentu pneumológie,“ objasnil predseda a dodal, že „toto normálny pneumológ, ktorý má mať založenú ambulanciu, jednoducho nevie a nemôže robiť“.
„V najbližších týždňoch tu vznikne situácia a hrozba, že doslova stovky pacientov týchto dvoch aktuálnych pneumológov zostanú bez zdravotnej starostlivosti,“ doplnil Lunter a konkretizoval, že ide napríklad o astmatikov a pacientov, pre ktorých je to život ohrozujúce.
Vypracovali šesť bodov
Vedenie BBSK v spolupráci so zástupcami lekárov-pneumológov, Rooseveltovej nemocnice, zdravotných poisťovní a Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou vypracovalo pre ministerstvo zdravotníctva sadu návrhov na riešenie aktuálnej situácie.
Chystá sa vláda odvolať Dolinkovú? Podľa Majerského v mnohých prípadoch zlyhala
Ako uviedol župan Lunter, ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková mu telefonicky potvrdila, že sa touto témou bude zaoberať. Ide o zmeny v legislatíve, vo vyhláškach, ale aj o zmeny vo financovaní.
Kraj v spolupráci s partnermi pre ministerstvo vypracoval šesť bodov, medzi ktorými je napríklad predĺženie platnosti odporučenia špecialistu na predpis liekov všeobecným lekárom zo šiestich na 12 mesiacov, alebo rozšírenie kompetencií pre všeobecných lekárov a sledovanie chronických pneumologických diagnóz stabilizovaných pacientov.
Dofinancovanie ambulantného sektora
Diskutovaný bol aj bod dofinancovanie ambulantného sektora ako celku s prihliadnutím na pneumologické ambulancie, v ktorom sa hovorí aj o možnom zavedení čiastočných úhrad pacientmi. „Ide o riešenia, ktoré nie sú ideálne, ide o riešenia, ktoré si vyžaduje aktuálny stav,“ uviedol riaditeľ odboru zdravotníctva BBSK Martin Caudt.
Podľa Caudta je úbytok pneumológov kontinuálny, pričom počet respiračných ochorení nástupom COVID-19 rapídne stúpol a nárast pacientov je veľký.
Nemocnice na Slovensku čaká ďalšia vlna oddlžovania, Fico dal však Dolinkovej podmienku (video)
Nepriaznivý stav potvrdil aj primár oddelenia pneumológie a ftizeológie Rooseveltovej nemocnice Michal Urda, podľa ktorého je tendencia taká, že aj ich kapacity sa napĺňajú.
„Pravdepodobne nebudeme schopní prebrať pacientov z regiónov, kde títo odborníci chýbajú,“ uviedol primár a ocenil snahu BBSK riešiť túto situáciu.