Beblavý: VšZP zvýšila ceny špeciálneho materiálu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Miroslav Beblavý
Miroslav Beblavý SITA / Marko Erd

AKTUALIZOVANÉ: Poisťovňa Beblavého slová odmieta

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP), a. s., s účinnosťou od 1. októbra tohto roka u vybraných špeciálnych zdravotníckych materiálov (ŠZM) znížila maximálnu výšku takzvanej pripočítateľnej položky.

Ako však upozornil vo štvrtok na tlačovej besede nezaradený poslanec NR SR Miroslav Beblavý, od novembra zdravotná poisťovňa „potichu“ ceny upravila opäť.

„To je samo o sebe neobvyklé, lebo poisťovňa ceny upravuje vždy štvrťročne, 1. januára, 1. apríla, 1. júna, 1. októbra,“ povedal.

Ceny vzrástli takmer o tretinu

Zníženie ceny od októbra sa týkalo napríklad kostnej náhrady pod menom rastúci total femur LINK. Tá sa v období do 1. októbra preplácala v maximálnej výške 27 351 eur.

„Od 1. októbra štátna poisťovňa zosekala cenu tejto kostnej náhrady na 20 344 eur. To je aj prípad prietokového modulátoru MFM, ktorého maximálna preplácaná cena bola štátnou poisťovňou v októbri znížená z 18 999 eur na 12 400 eur. Systém na implantáciu transkatétrovej aortálnej chlopne Engager padol z 18 869 eur na 12 315 eur,“ priblížil nezaradený poslanec.

Beblavý upozornil, že od novembra sa cena „rastúceho total femur LINK“ vrátila na 27 351 eur, prietokový modulátor MFM sa tiež vrátil na pôvodných 18 999 eur. Systém na implantáciu transkatétrovej aortálnej chlopne Engager od novembra vzrástol na 18 900 eur.

„Celý cenník špeciálneho zdravotníckeho materiálu obsahuje 3 354 položiek. Všeobecná zdravotná poisťovňa od 1. novembra zvýšila cenu, ktorú platí, pri 1 585 položkách – teda takmer pri polovici. Ceny nezvýšila o nejaké drobné, ale v priemere o 28,9 percenta,“ uviedol nezaradený poslanec.

Zlatá baňa

VšZP pristúpila k zníženiu cien ŠZM od 1. októbra podľa analýzy reálnych údajov, ktoré získala za posledné dva roky priamo od poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, dodávateľov ŠZM a v úprave zohľadnila aj výšku úhrad za ŠZM v Českej republike.

„Všeobecná zdravotná poisťovňa tak bez vysvetlenia do veľkej miery vymazala výsledky svojej „hĺbkovej analýzy“ a opäť otvorila zlatú baňu slovenského zdravotníctva. A to v bode, kedy vedenie poisťovne ohlásilo historickú stratu a podľa vlastných slov od tejto zmeny očakávalo už do konca roka 2016 úsporu 5 miliónov eur, čo by pre rok 2017 znamenalo 20 miliónov eur a mohlo tak výrazne prispieť ku konsolidácii poisťovne,“ dodal Beblavý.

Opozičný poslanec ešte v auguste odporúčal podľa neho štyri systémové kroky. Išlo o zavedenie základnej porovnateľnosti špeciálnych zdravotníckych materiálov, ktoré majú rovnaké špecifikácie, ale odlišných výrobcov a porovnávanie ich ceny (tzv. benchmarking).

Navrhol tiež kompletnú cenovú transparentnosť po vzore Veľkej Británie, ale aj centralizáciu nákupov ŠZM, ako to ministerstvo zdravotníctva robí pri CT prístrojoch.

Beblavý odporučil tiež obmedzenie obchodovania s takzvanými sprostredkovateľskými alebo „prebaľovacími“ firmami, ktoré v konečnom dôsledku zvyšujú finálne ceny. Rokovanie so samotnými výrobcami môže podľa neho výrazne skresať náklady na obstarávanie ŠZM.

Poisťovňa: Úpravy cien sme očakávali

VšZP trvá na tom, že významne znižuje priestor na doterajšie obchodné marže dodávateľov ŠZM, so zjednodušenými závermi poslanca Beblavého zásadne nesúhlasí.

„Aj po novembrovej úprave cien predpokladáme úsporu za posledný štvrťrok 2016 vo výške viac ako 4 mil. eur, v budúcom roku predpokladáme úsporu cca 15 mil. eur,“ uviedla hovorkyňa poisťovne Petra Balážová.

Októbrové plošné zníženie cien ŠZM spravila poisťovňa prvýkrát a od samého počiatku informovala, že v odôvodnených prípadoch je pripravená na korekciu takto stanovených cien. Zriadila na tento účel aj samostatnú emailovú adresu.

„Tieto úpravy cien nebudú mať zásadný vplyv na pôvodný zámer vedenia VšZP, ktorým je úspora finančných prostriedkov,“ skonštatovala Balážová.

Nejde o lobing ani amaterizmus

Úprava cien ŠZM od 1. novembra podľa poisťovne nie je návratom k pôvodným cenám, ktoré platili pred 1. októbrom, kedy VšZP znížila maximálnu výšku tzv. pripočítateľnej položky.

Úprava cien ŠZM od novembra nie je ani výsledkom amaterizmu, ani lobingu dodávateľov, ako sa domnieva poslanec M. Beblavý, vyhlásila Balážová. „Sú za ňou vyslovene praktické dôvody, ktoré VšZP predpokladala už pri októbrovej úprave, nakoľko išlo o prvú radikálnejšiu úpravu cien a rozsiahly zoznam kategorizovaného ŠZM,“ dodala.

VšZP poskytovateľov zdravotnej starostlivosti písomne informovala, že v odôvodnených prípadoch je pripravená výšku pripočítateľnej položky upraviť. V priebehu októbra poisťovňa zaznamenala 47 podnetov a 1537 reklamovaných položiek, ktoré riešila v úzkej spolupráci s poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti a špičkovými odborníkmi z oblasti kardiológie a ortopédie.

Obávali sa odchodu dodávateľov

Z cenníka ŠZM, v ktorom je 3 354 položiek má reálny dopad na náklady VšZP len 634 položiek, čo je v klinickej praxi reálne používaný a poisťovňou uhrádzaný ŠZM, kde sa od 1. novembra upravovala výška pripočítateľnej položky.

V ostatných prípadoch, kde sa ceny upravovali, išlo buď o neobchodovaný ŠZM, alebo o produkty, ktoré zdravotná poisťovňa hradí inou formou. „To znamená, že takéto mechanické porovnávanie cien považujeme za zjednodušené, účelovo zavádzajúce a skresľujúce,“ zdôraznila Balážová.

Najčastejším dôvodom úpravy cien bola podľa VšZP možnosť, že dodávateľ pre nízku cenu odíde z trhu a tým sa začne vo väčšej miere používať drahší materiál, napríklad klince, či dlahy v ortopédii.

V prípade revízie totálnych endoprotéz by sa tak používaný ŠZM presunul z lacnejšej do drahšej podskupiny. „To by znamenalo, že namiesto 800 až 3 000 eur by poisťovňa hradila 7 000 až 10 000 eur. Poisťovňa však včas tento problém identifikovala a ceny upravila tak aby tomu predišla,“ uviedla hovorkyňa poisťovne.

Sporné materiály poisťovňa nehradila

Pokiaľ ide o tri konkrétne príklady ŠZM, ktoré na tlačovej konferencii uviedol Beblavý, VšZP od roku 2015 ani jeden z nich nehradila. To znamená, že bez ohľadu na ich cenu v Zozname ŠZM predstavujú pre poisťovňu náklady vo výške 0 eur.

„Rovnako zavádzajúce je aj číslo 28,9 %, o ktoré sa mala v priemere zvýšiť cena ŠZM od 1. novembra, nakoľko ide o mechanický výpočet, v ktorom sú zahrnuté všetky položky v Zozname, teda aj tie, ktoré VšZP reálne nehradí a číslo nezohľadňuje reálne spotrebované kusy ŠZM,“ uzavrela Balážová.

Ak by sa pán poslanec Beblavý obrátil namiesto médií na VšZP, ochotne by sme mu akékoľvek otázky ohľadne aktuálnej úpravy cien ŠZM vysvetlili, tak ako to generálny riaditeľ VšZP Miroslav Kočan deklaroval na septembrovej tlačovej konferencii.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie VšZP Všeobecná zdravotná poisťovňa