Blanár opätovne odmieta predražený nákup CT

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Juraj Blanár
Juraj Blanár SITA/Marko Erd

Nezaradený poslanec Miroslav Beblavý, ktorý upozornil na kúpu CT pre Žilinský samosprávny kraj, podľa predsedu kraja Juraja Blanára manipuluje, klame a zavádza. Od Beblavého žiada ospravedlnenie.

Predseda Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) a poslanec za stranu Smer-SD Juraj Blanár opätovne odmieta tvrdenia, že župa nakúpila v roku 2011 dva CT prístroje pre nemocnice v Trstenej a Liptovskom Mikuláši predražene.

„Boli sme prvý samosprávny kraj, ktorý nakupoval CT prístroje v elektronickej aukcii. Podľa odborníkov v tejto oblasti v najtransparentnejšej súťaži, aká vôbec doteraz sa môže robiť,“ povedal na tlačovej besede pred mimoriadnym zasadnutím parlamentného výboru pre zdravotníctvo.

Predseda ŽSK žiada ospravedlnenie

Poslanec Beblavý, ktorý na tender upozornil, podľa Blanára manipuluje, klame a zavádza v priamom prenose. „Ba dokonca, čo je nebezpečné, obhajuje neúspešnú firmu,“ vyhlásil predseda ŽSK s tým, že zrejme vystupuje ako obchodný zástupca neúspešnej firmy.

Beblavý by sa mal podľa Blanára ospravedlniť. „Nie mne, ale Žilinskému samosprávnemu kraju, a všetkým zamestnancom v liptovskej nemocnici a v nemocnici v Trstenej. Žilinský samosprávny kraj v roku 2011 kúpil jedno z najlacnejších CT vôbec na trhu. Bolo to CT, ktoré v sebe malo zahrnutú aj cenu pozáručného servisu na päť rokov,“ povedal predseda ŽSK.

Víťazom súťaže bola firma INTES

O obstarávaní dvoch CT prístrojov v roku 2011 pre ŽSK informoval v pondelok na tlačovej besede nezaradený poslanec Miroslav Beblavý. Súťaž vyhrala firma INTES Poprad, s ktorou podpísal predseda ŽSK Juraj Blanár dve zmluvy.

Podľa prvej z nich kúpil ŽSK 21. decembra 2011 obe CT za spolu 790 tis. eur aj s daňou z pridanej hodnoty (DPH). O dva mesiace neskôr však Juraj Blanár podpísal s firmou INTES na základe tej istej súťaže aj zmluvu o pozáručnom servise.

Sedem rokov fungovania CT prístrojov tak malo podľa Beblavého vyjsť na 2,272 milióna eur. Nezaradený poslanec upozornil, že konkurenti ponúkli výrazne lacnejší balík. „Siemens chcel za predaj prístrojov spolu 1,447 milióna eur, ale servis ponúkal za jeden cent ročne. Firma SaT Slovakia chcela 1,603 mil. eura, ale servis tiež ponúkala za jeden cent. Podľa podmienok súťaže obe firmy tento pozáručný servis museli zmluvne garantovať minimálne na päť rokov,“ vysvetlil Beblavý.

Beblavý: Daňovníci prišli o 825 tisíc eur

Oproti najvýhodnejšej ponuke prišli podľa neho daňovníci o 825 tis. eur. „Skutočná cena tak bola o 57 % vyššia ako najvýhodnejšia ponuka. Je to rovnako ako pri piešťanskom CT, kde bol prístroj najprv kúpený za milión eur, ale v neskoršej súťaži už to malo byť 1,6 milióna eur,“ zhrnul.

Predseda ŽSK Juraj Blanár ešte v pondelok na tlačovej besede odmietol, že by pre spomínané nemocnice kúpila župa CT prístroje o 825-tisíc eur drahšie, ako mohla. V stredu ráno požiadal o zvolanie mimoriadneho zasadnutia zdravotníckeho výboru. Následne oň požiadali aj poslanci za hnutie OĽaNO-NOVA Alan Suchánek a Marek Krajčí.

Kúpou CT sa zaoberal aj parlamentný výbor

Predseda ŽSK v piatok vysvetľoval okolnosti súťaže pred parlamentným výborom pre zdravotníctvo. Na svojich tvrdeniach z ostatných dní trval. Na mimoriadnom zasadnutí vystúpil aj poslanec Beblavý, ktorý však nie je členom výboru. „Pán Blanár v piatok na výbore sám priznal, že víťazná ponuka bola o 820 tisíc eur drahšia ako tá druhá,“ povedal novinárom opozičný poslanec.

Podľa Beblavého sa so zmluvou už nedá robiť nič. „Peniaze sú de facto vyplatené, ešte sa budú síce platiť dva roky, ale 90 percent peňazí je vyplatených, aj služby sú poskytnuté, takže asi žiadny súd už nerozhodne, že sa to má vrátiť,“ zhrnul.

Zásadným problémom je podľa neho to, že v súťaži sa dali váhové kritériá na veci, ktoré sú cenovo vyjadriteľné. „Váhové kritériá má význam dávať na veci, ktoré sú cenovo nevyjadriteľné, napríklad kvalita alebo dĺžka splácania lebo to sa nedá priamo porovnať,“ upozornil Beblavý.

Mimoriadne rokovanie výboru bude pokračovať

Predseda výboru Štefan Zelník (SNS) rokovanie po dvoch hodinách prerušil. Zasadnutie bude pokračovať na budúci týždeň v stredu. Zelník zatiaľ nechce robiť závery. Na otázku novinárov, či ho poslanec Blanár presvedčil, reagoval, že v prípade je veľa otáznikov.

Predseda výboru si chce počkať na výsledky šetrenia Úradu pre verejné obstarávanie a orgánov činných v trestnom konaní. „Ja by som si počkal na výsledky týchto dvoch orgánov, po prvé nemám k dispozícii ani zmluvy, boli tu grafy, boli tu tabuľky, ktoré boli prezentované. Ja by som si nedovolil vynášať nejaký rozsudok,“ povedal Zelník.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie ŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)