- aktualizované 4. novembra, 11:12
Po celoplošnom testovaní klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb bolo pozitívnych 12,18 percenta ľudí. Na tlačovej besede to povedal minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina).
Z 1 437 zamestnancov a klientov zariadení bolo podľa neho pozitívnych 175 osôb. V prípade klientov zariadení išlo o 119 pozitívnych ľudí z 858 osôb, z 579 zamestnancov malo pozitívny test 56 osôb. V okrese Námestovo bolo podľa Krajniaka 26,7 percenta pozitívnych klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb, v okrese Bardejov 12,2 percenta, v okrese Dolný Kubín 7,2 percenta a v okrese Tvrdošín 8,8 percenta.
Opakované testovanie má zmysel
Týždeň po opakovanom pretestovaní klientov a zamestnancov zariadení bolo podľa ministra pozitívnych 51 osôb z 1 149 ľudí, teda 4,4 percenta z počtu testovaných. „Celkovo nám percento pozitívnych veľmi kleslo,“ upozornil. Podľa neho je preto veľmi dôležité druhé pretestovanie tam, kde to má zmysel. Ako príklad uviedol okres Bardejov, kde pri pilotnom testovaní bolo pozitívnych 12,2 percenta ľudí a v opakovanom testovaní už len 1,6 percenta klientov a zamestnancov zariadení.
Viac o téme: Koronavírus
Na Slovensku platí zákaz vychádzania. Aké sú výnimky a čo robiť, ak mám negatívny a pozitívny test?
V okrese Dolný Kubín podľa neho išlo v prvom kole o 7,2 percenta pozitívnych prípadov a o týždeň neskôr už len 2,2 percenta pozitívnych. V okrese Tvrdošín však podiel pozitívne testovaných ľudí v zariadeniach medzitýždenne stúpol z 8,8 percenta na 21,3 percenta.
„Námestovo malo v prvom, pilotnom testovaní 26,7 percenta pozitívnych a druhom, celoplošnom, už iba 4,3 percenta,“ povedal Krajniak. Opakované pretestovanie podľa neho umožňuje zachytiť nástup šírenia koronavírusu a prijať opatrenia na stabilizáciu situácie. Opakované pretestovanie klientov a zamestnancov zariadení sociálnych služieb tak považuje za veľmi dôležité.
Bez rozdielov
Na celom Slovensku sa podľa Krajniaka pretestovalo v zariadeniach sociálnych služieb 56,3-tisíca ľudí, z toho 1 153 bolo pozitívnych. Najviac pozitívne testovaných ľudí v zariadeniach sociálnych služieb bolo v Trenčianskom, Žilinskom a Prešovskom kraji, najmenej v Košickom a Bratislavskom kraji.
„Počas koronakrízy nerobíme rozdiely medzi verejnými a neverejnými poskytovateľmi,“ povedala štátna tajomníčka rezortu práce a sociálnych vecí Soňa Gaborčáková. Testovanie ľudí v zariadeniach sociálnych služieb považuje za veľmi dobrý krok. Upozornila na to, že ľudia v prvej línii v zariadeniach sociálnych služieb dostanú takmer 32 miliónov eur ako mimoriadne odmeny.