Celoplošné testovanie Slovákov na COVID-19 je veľká neznáma. Detaily nepozná ani hygiena

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Antigénové testy
Testy budú dovezené na základe opcie, ktorú si ministerstvo uplatnilo po minulotýždňovej dodávke prvých 2,6 milióna testoch. Foto: Ilustračné, AP Photo/Manu Fernandez

Aktualizované 19. októbra o 16:58

Už o necelé dva týždne sa Slovensko pokúsi zrealizovať projekt obrovských rozmerov – počas dvoch víkendov po sebe má prebehnúť celoplošné testovanie obyvateľstva na COVID-19.

Premiér Igor Matovič hovorí o pionierskom pokuse, ktorý môže inšpirovať svet. O nárazové pretestovanie všetkých obyvateľov pomocou antigénových testov sa totiž doposiaľ nepokúsila žiadna z vyspelých krajín.

Prvý celonárodný skríning pomocou antigénových testov by sa mal uskutočniť na „Dušičky“ (31. októbra až 1. novembra) a ďalší počas 7. a 8. novembra. Zatiaľ nie je jasné, či bude účasť na teste povinná.

Podľa ministerstva zdravotníctva mali pôvodne antigénové rýchlotesty slúžiť na testovanie hospitalizovaných pacientov pred prijatím do nemocnice, pri plánovaných zákrokoch, akútnych príjmoch, ale tiež na testovanie zdravotníckych pracovníkov.

Antigénové testy chce využiť aj Česko

Nad myšlienkou celoplošného testovania obyvateľstva pomocou antigénových testov podľa ČT24 uvažuje aj Česko, pričom účasť na teste by zrejme bola dobrovoľná. Zatiaľ však nie je jasné, kedy sa testovanie uskutoční, kto ho bude vykonávať a či bude zamerané len na ľudí s príznakmi ochorenia COVID-19.

O celoplošné otestovanie asi 9 miliónov ľudí sa nedávno pokúsilo čínske mesto Čching-tao. Všetkých občanov sa rozhodlo otestovať po tom, ako sa v meste potvrdilo 13 importovaných prípadov infekcie.

Zapojilo sa vyše 10-tisíc zdravotníkov

Po celom meste bolo zriadených asi 4-tisíc odberových staníc a na projekte participovalo vyše 10-tisíc zdravotníkov, ktorí prišli na pomoc aj z iných miest. Zároveň mesto posielalo vzorky na vyhodnotenie aj do laboratórií susedných miest, informuje portál Xinhuanet.com.

Aby sa zabránilo šíreniu infekcie v miestach odberu, priemerný čas čakania na odber vzorky bol 20 minút a pre seniorov s omedzenou možnosťou pohybu boli zriadené mobilné odberové tímy, ktoré za nimi prišli domov.

Celé testovanie sa uskutočnilo v priebehu piatich dní a nenašlo žiadny pozitívny prípad s COVID-19. Niekoľkomiliónové mesto však stavilo na laboratórne RNA testy, nie antigénové testy, ktoré sa plánujú použiť na Slovensku.

Wu-chan pretesovali za desať dní

Ešte v máji Čína naplánovala testovanie epicentra pandémie pomocou PCR testov. Posvietila si na hľadanie nakazených vo veľkom 11-miliónovom meste Wu-chan. Ambiciózny plán zrealizovala v priebehu 10 dní a podľa BBC vtedy testovanie odhalilo okolo 300 pozitívnych osôb.

Skrotia antigénové rýchlotesty druhú vlnu?

Po tom, čo sa na trhu objavili aj tzv. antigénové rýchlotesty na koronavírus, o masovom testovaní obyvateľstva začali uvažovať viaceré krajiny vrátane Slovenska. Dôvodom je silnejúca druhá vlna pandémie a obmedzené kapacity nemocníc na jej zvládnutie.

Nielen Slovensko sa rozhodlo zakúpiť 13 miliónov takýchto skríningových testov. Asi 9 miliónov kusov antigénových testov nakupuje aj Nemecko a o milióny ďalších prejavili záujem USA, Kanada či Taliansko, píše Reuters.

Žiadna z týchto krajín sa však doteraz oficiálne nezmienila, že by antigénové testy chcela použiť na celoplošný skríning populácie.

Nemecko napríklad zvažuje implementovať antigénové testy do diagnostiky COVID-19, odľahčili by totiž preťažené laboratóriá a urýchlili identifikáciu nakazených.

Antigénové testy
Ilustračné foto: SITA/(AP Photo/Jeff Chiu)

Sú lacné a rýchle, pomôžu chudobnejším krajinám

Podľa Financial Times môžu lacné a rýchle antigénové testy pomôcť najmä chudobnejším krajinám. Svetová zdravotnícka organizácia WHO sa rozhodla 120 miliónov takýchto testov poskytnúť rozvojovým krajinám.

Ide o rovnaké testy, aké z veľkej časti nakúpilo aj Slovensko, teda ich výrobcom je juhokórejská spoločnosť SD Biosensor a tiež americká spoločnosť Abbott.

Šibeničný termín, hodnotí SLK

K rozhodnutiu pretestovať celé Slovensko už o dva týždne je skeptická aj Slovenská lekárska komora (SLK), hoci získané dáta považuje za dôležité. „Termín o dva týždne je maximálne šibeničný, ak nechceme použiť výraz nereálny,“ povedal prezident komory Marian Kollár.

Podľa komory by bolo lepšie, keby sa najprv testovala len vybraná časť obyvateľstva, tzv. referenčný súbor. A až následne po vyhodnotení parametrov tohto projektu by sa rozhodlo, či bude štát celoplošne testovať, informuje tlačová agentúra SITA.

Kollár zároveň považuje za neakceptovateľné vyjadrenie premiéra Igora Matoviča, ktorý povedal, že tí, ktorí sa testovania nezúčastnia, dostanú len základnú zdravotnú starostlivosť.

Bližšie detaily nepozná ani hygiena

O podrobnosti k celoplošnému testovaniu sme požiadali aj Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Zaujímalo nás, či hygiena stihne po masovom testovaní vytrasovať všetky kontakty potenciálne infikovaných osôb, ktorých môžu byť desaťtisíce.

Takisto sme sa pýtali, akým spôsobom budú odbery prebiehať, aby nedošlo k chybnému výsledku či vzniku nových ohnísk nákazy.

Z odpovede ÚVZ vyplynulo, že celoplošné testovanie sa v súčasnosti pripravuje, detaily budú známe postupne.“

Ozbrojené sily už komunikujú so samosprávami

Ako informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková, v rámci príprav operácie dnes príslušníci Ozbrojených síl SR kontaktovali predsedov VÚC, zástupcov ZMOS-u a Únie miest Slovenska so žiadosťou o spoluprácu.

„V priebehu zajtrajšieho a nasledujúcich dní budú profesionálni vojaci kontaktovať a navštevovať zástupcov samospráv za účelom rekognoskácie a zistenia možností realizácie testovania. Prioritne sa zabezpečí rekognoskácia pre pilotnú časť testovania, ktoré je naplánované od 23. do 25. októbra 2020 v súčasnosti najkritickejších okresoch, teda v Námestove, Dolnom Kubíne, Tvrdošíne a Bardejove. Následne budú rovnakým spôsobom kontaktovaní aj ostatní predstavitelia samospráv,“ priblížila.

Podľa

Zúčastnili by ste sa celoplošného testovania na COVID-19, keby nebolo povinné?

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičMarian KollárMartina Kovaľ Kakaščíková
Firmy a inštitúcie AbbottMZ Ministerstvo zdravotníctva SRSD BiosensorSLK Slovenská lekárska komoraÚnia miest SlovenskaÚrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ)WHO Svetová zdravotnícka organizáciaZMOS Združenie miest a obcí Slovenska