Ministerstvo zdravotníctva SR aj napriek lokálnym opatreniam, ktoré zavádzajú niektoré zdravotnícke zariadenia, predpokladá, že tohtoročná zima nebude predstavovať nápor na slovenský zdravotnícky systém v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19.
Kolektívna imunita
V populácii sa vyvinula podľa rezortu dostatočná kolektívna imunita, aby toto ochorenie prestalo predstavovať verejno-zdravotnícke riziko. Pacienti majú zabezpečené okrem vakcín aj lieky na liečbu ochorenia COVID-19.
V súčasnosti je indikovaná liečba liekmi len pre rizikové prípady, keďže je diametrálne odlišná situácia, ako bola v roku 2020. Vtedy nikto nemal na toto ochorenie vyvinuté protilátky.
Korona opäť naberá na sile. Poradíme vám, ako sa liečiť a či treba zostávať v karanténe
Merateľná hodnota protilátok v populácii je podľa ministerstva dostatočne vysoká na to, aby ľudia vedeli COVID-19 relatívne ľahko prekonať.
Prakticky každá krajina má dobre nastavený „surveilance system“ a vie včas identifikovať mutácie, ktoré majú potenciál obísť protilátky. Aktuálne však žiadne varianty s takýmto potenciálom rezort zdravotníctva neeviduje.
„Nárasty covidových ochorení budeme evidovať v pravidelných vlnách minimálne dvakrát do roka. Uvedené je dané vysokým reprodukčným číslom vírusu, keďže SARS-CoV-2 nie je možné eliminovať po tom, čo už je raz rozšírený v populácii,“ vysvetľuje ministerstvo.
Úmrtnosť na COVID-19
Úmrtnosť na COVID-19 je podľa rezortu zdravotníctva približne desaťnásobne nižšia, a to vďaka dobre vyvinutej imunite, ktorá sa ďalej zlepšuje každou ďalšou dodatočnou očkovacou dávkou a každým novým prekonaním ochorenia.
Objednanie sa na očkovanie proti COVID-19 a PCR testovanie je dočasne nedostupné
„Uvedené číslo sme ešte viac znížili tým, že okrem vakcín už máme k dispozícii aj lieky na toto ochorenie. V prípade, ak je vysoko riziková osoba zaočkovaná a počas ochorenia je včas nasadená liečba, úspešnosť prekonania ochorenia COVID-19 je prakticky stopercentná,“ uvádza ministerstvo zdravotníctva.
Zodpovedný a proaktívny prístup občanov
Slovenská republika, rovnako ako iné krajiny, začala postupy okolo COVID-19 zjednocovať s prístupom k iným akútnym respiračným ochoreniam, a teda začleňovať COVID-19 do štandardizovaných procesov sledovania vývoja akútnych respiračných ochorení.
Chorobnosť na akútne respiračné ochorenia v porovnaní s minulým týždňom stúpla o takmer sedem percent, informuje ÚVZ
No naďalej platí, že v prípade zmeny epidemiologickej situácie bude ministerstvo reagovať na základe odporúčaní odborníkov, národných a medzinárodných autorít.
Aktuálne rezort neuvažuje o zavedení celoplošných opatrení, naďalej však v prevencii proti ochoreniu COVID-19 preferuje zodpovedný a proaktívny prístup občanov pri ochrane ich vlastného zdravia.