Srdcovo-cievne ochorenia, rakovina a cukrovka. To sú podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) najčastejšie príčiny úmrtí populácie. Diabetes mellitus, teda cukrovka, sa pritom často označuje ako „tichý zabijak“ a nielen pre jej umiestnenie v rebríčku úmrtnosti sa radí medzi civilizačné ochorenia.
Čo zvyšuje riziko nákazy koronavírusom? Odpoveď uznávaného českého odborníka vás prekvapí
Každoročne počet nových diagnostikovaných prípadov cukrovky narastá. Avšak veľmi veľa je aj tých, ktorí o svojej chorobe ani nevedia. Každoročne si 14. novembra pripomíname Svetový deň cukrovky. V tomto roku je to ešte dôležitejšie, nakoľko pre pandémiu koronavírusu všetky ostatné ochorenia v mysliach ľudí ustúpili do úzadia. Pre cukrovkárov je to ešte nebezpečnejšia situácia.
Epidémia tretieho tisícročia
Zo štatistiky Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) vyplýva, že na Slovensku registrujeme 355-tisíc diabetikov. Podľa doktora Zbynka Schronera sa odhaduje, že ďalších 40-tisíc Slovákov o tom, že má cukrovku, ani netuší. Vo svojej ambulancii diabetológie a porúch látkovej premeny a výživy sa stretáva najmä s pacientmi, ktorí okrem diabetes majú aj ďalšie pridružené zdravotné problémy.
Najčastejšie ide práve o kardiovaskulárne ochorenia. Táto kombinácia dokázateľne znižuje nielen kvalitu života, ale aj jeho dĺžku. Podľa štatistík sa život 60-ročného diabetika skracuje priemerne o šesť rokov. Ak sa však musí potýkať aj so sprievodným srdcovo-cievnym ochorením, je to až 12 rokov.
Aj preto by sa podľa psychologičky Petry Ferenčíkovej z Výskumného ústavu detskej psychológie a patopsychológie pri liečbe cukrovky nemala zanedbávať psychologická podpora pacienta. Ide predsa len o neliečiteľné ochorenie, ktoré ovplyvňuje celý život nielen samotného pacienta, ale aj rodiny, ktorá sa o neho stará.
„Diabetes je vnímaný ako epidémia tretieho tisícročia, pri ktorej nám však vakcína vôbec nepomôže,“ hovorí Ferenčíková a naznačuje, že cukrovka je závažný a hlavne dlhodobejší problém ako nový koronavírus.
Ako COVID-19 vplýva na cukrovkárov?
Podľa doktora Emila Martinka, zakladateľa a prezidenta Slovenskej diabetologickej asociácie (SDA), ochorenie COVID-19 najmä zhoršuje priebeh tejto choroby. „Nejde ani tak o to, že by bolo väčšie riziko nakazenia, ale skôr dôsledky ochorenia, pokiaľ sa už pacient nakazí, môžu byť omnoho závažnejšie,“ varuje Martinka.
Každému piatemu pacientovi s COVID-19 hrozí duševná porucha
COVID-19 môže u cukrovkárov spôsobovať závažnejšie komplikácie, no podobne je to aj u starších ľudí či u pacientov s inými chronickými ochoreniami, ako sú choroby pľúc, srdca, obličiek, pečene a ďalších.
Martinka však tiež upozorňuje, že „glykemická kontrola výrazne ovplyvňuje riziko, a toto riziko je vyššie u pacientov, ktorí sú zle glykemicky kompenzovaní a naopak, tí, ktorí sú lepšie kompenzovaní, u nich je riziko nižšie“.
Optimálna kompenzácia totiž vedie k zníženiu rizika vzniku komplikácií a ich oddialeniu. Riziko tiež zvyšuje vek a dlhšie trvanie diabetu. Preventívne opatrenia na znižovanie rizika infekcie musia byť preto u pacientov s týmto ochorením mimoriadne dôsledné.
Racionálna výživa
Diabetici by mali dbať na správne stravovanie. „My preto zdôrazňujeme stálu potrebu racionálnych opatrení výživy, aby pacienti aj v tomto období posilňovali svoju imunitu, a tak eventuálne znižovali aj riziko nakazenia sa,“ radí doktor Martinka okrem cukrovkárom aj všetkým ostatným. O význame napríklad aj vitamínu D sa v súvislosti s koronavírusom hovorí čoraz častejšie.
Dôležitý prvok imunity môže chýbať až polovici Slovákov. Lekárka vysvetlila, prečo telo potrebuje vitamín D
Na oficiálnych stránkach SDA nájdete viac informácií o tom, ako postupovať v prípade, že ste diabetik a mali ste pozitívny test na COVID-19. Všeobecne platí, že je dôležité starať sa o dostatočný prísun tekutín a adekvátny príjem potravy. Svoj stav by ste mali čo najskôr konzultovať so svojím diabetológom.