Do zdravotníctva pôjde takmer o miliardu viac než vlani, Dolinková bilancovala svojich prvých sto dní

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Dolinková
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Foto: archívne, SITA/Milan Illík
Tento článok pre vás načítala AI.

Napriek nepriaznivému stavu verejných financií sa v zdravotníctve na rok 2024 podarilo zabezpečiť o 955 miliónov eur viac oproti rozpočtu v minulom roku. Celkovo tak do tohto rezortu poputuje takmer 8 miliárd eur.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD) pri bilancii prvých sto dní informovala, že za to nevďačia len navýšeniu zdrojov z ministerstva financií, ale aj konsolidačným opatreniam.

Zaviazala sa spolu so svojím tímom čoskoro prijať rozhodnutie o výstavbe novej univerzitnej nemocnice v Bratislave.

Odsunuli čakacie lehoty

Dolinková uviedla, že v rámci optimalizácie siete zaradili do nej všetky nemocnice v zmysle zákona a pre nečinnosť predchádzajúcej vlády museli odsunúť platnosť čakacích lehôt na výkony.

„Zároveň sme naštartovali procesy v súvislosti s implementáciou čakacích lehôt a ich nárokovateľnosťou zo strany pacienta od 1. januára 2025. Zastavili sme rušenie pôrodníc, kým nebude dobudovaná minimálna sieť záchrannej zdravotnej služby a vyriešené prevozy pacientov,“ pripomenula ministerka.

Ministerstvo zdravotníctva spolu s novým vedením Univerzitnej nemocnice sv. Martina v Martine eviduje pri realizácii výstavby novej nemocnice financovanej z Plánu obnovy a odolnosti zdržanie oproti schválenému harmonogramu.

A to najmä v procese verejného obstarávania na zhotoviteľa, pri vysporiadaní pozemkov a v povoľovacích procesoch.

Nemocnici navrhli akčné kroky

Ministerstvo sa chce vyhnúť scenáru ako pri výstavbe Univerzitnej nemocnice Rázsochy a navrhlo nemocnici tzv. akčné kroky pre urýchlenie realizácie projektu, pričom Dolinková sa zaviazala kontrolovať projekt týždenne.

Na investície do dvanástich slovenských nemocníc ministerstvo vlani v decembri presunulo zhruba 16,5 milióna eur.

Tieto finančné prostriedky pôjdu najmä na riešenie havarijných stavov podriadených organizácii aj do technického vybavenia nemocníc a národných ústavov, čo má prispieť ku kvalitnejšej a bezpečnejšej zdravotnej starostlivosti o pacientov.

Na modernizáciu Detskej fakultnej nemocnice v Banskej Bystrici rezort vyčlenil viac ako 600-tisíc eur.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Zuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR