Dolinková navrhuje zrušiť tri úlohy súvisiace s ochorením COVID-19, schválila ich ešte Matovičova vláda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
HLAS SD: NMinisterka zdravotníctva, Zuzana Dolinková, Hlas SD ominácie na ministrov a do NR SR
Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel
Tento článok pre vás načítala AI.

Ministerstvo zdravotníctva navrhuje zrušiť tri úlohy súvisiace so šírením ochorenia COVID-19. Ide o úlohy, ktoré rezortu zdravotníctva uložila ešte v apríli 2020 vláda Igora Matoviča (hnutie Slovensko).

Hospitalizácia a rómske osady

Prvá úloha súvisela s riešením ochorenia COVID-19 v marginalizovaných rómskych komunitách. Pri karanténe osady sa malo zabezpečiť uzatvorenie osady, osobitné sledovanie úzkych kontaktov, či zabezpečiť zdravotnícku pomoc a v prípade potreby zvážiť zriadenie improvizovanej kuchyne a nemocnice.

Druhá úloha pre ministerstvo hovorila o určení zoznamu ústavných zdravotníckych zariadení, v ktorých budú hospitalizovaní klienti z centier pre deti a rodiny, ktorí budú vykazovať príznaky ochorenia COVID – 19 do vylúčenia ochorenia výsledkami testov a hospitalizovaní a liečení klienti z centier pre deti a rodiny do vyliečenia.

Zásobovanie miest potravinami

Do tretice sa malo zabezpečiť zásobovanie karanténnych miest potravinami, vodou a hygienickými potrebami a v prípade potreby zvážiť zriadenie improvizovanej kuchyne a nemocnice pre ľudí bez domova, či zabezpečiť osobitné sledovanie úzkych kontaktov ľudí bez domova.

„Karantény osád v súvislosti s COVID-19 sa už nevykonávajú, šírenie koronavírusu sa považuje za endemické,“ argumentuje ministerstvo zdravotníctva. Vyhláškou sa tiež zrušila izolácia pre osoby pozitívne na COVID-19.

Sledovanie epidemickej situácie

Úlohy navrhuje ministerstvo zrušiť „na základe dlhodobého sledovania epidemickej situácie v súvislosti s ochorením COVID-19, nízkeho počtu pozitívne testovaných, nízkeho počtu hospitalizovaných a prechodu od celoplošných opatrení na individuálne, najmä rizikové skupiny v rámci zamedzenia šírenia ochorenia„.

Ďalším dôvodom je aj zrušenie opatrení Úradu verejného zdravotníctva SR, ako je zrušenie nosenia rúšok a izolácie osôb. „Zároveň sa riadime odporúčaniami svetových zdravotníckych autorít, ktoré sú už zamerané najmä na rizikové skupiny obyvateľstva,“ dodalo ministerstvo.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Igor MatovičZuzana Dolinková
Firmy a inštitúcie Matovičovo hnutie SlovenskoMZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRÚrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR