Slovenská gastroenterologická spoločnosť (SGS) vo svojej výzve požadovala zaviesť nový výkon, a síce použitie osobných ochranných pracovných prostriedkov a dezinfekcie počas endoskopického vyšetrenia osoby podozrivej z ochorenia COVID-19 pre gastroenterológov.
Asociácia zdravotných poisťovní však túto žiadosť zamietla s odôvodnením, že zaradenie výkonu bude riešiť jednotne pre všetky pracoviská ambulantného sektora.
Koronavírus: Na Slovensku pribudlo 19 nakazených, uzavreli päť rómskych osád aj ulicu v Nitre a Sulík chce otvárať obchody (online)
„Zavedenie výkonu tohto typu, ktorý by dával možnosť vykázať zvýšené náklady na osobné ochranné pracovné pomôcky celého nutného endoskopického tímu a na jednorazové akcesóriá, je absolútne potrebný a nevyhnutný pre všetky endoskopické pracoviská bez rozdielu odborností, a preto na zavedení takého výkonu trváme,“ uviedol vedecký sekretár SGS Tibor Hlavatý.
SGS adresovala výzvu vláde už v marci
Jednotný postup pre všetkých ambulantných špecialistov, ako navrhuje Asociácia zdravotných poisťovní, je podľa neho nepraktický a zdĺhavý, keďže požiadavka SGS sa týka špeciálne endoskopických výkonov.
Zdravotníctvu hrozí finančný kolaps, problému "pomohol" aj vládny balíček pre podnikateľov
SGS vo svojej výzve, ktorú adresovala v marci vláde SR, žiadala tiež zaradiť všetky endoskopické pracoviská medzi vysokorizikové, teda infekčné. Požadovala tiež od marca až do odvolania núdzového stavu garantovať gastroenterologickým pracoviskám mesačnú platbu zo strany zdravotných poisťovní vo výške minimálne 75 % priemernej mesačnej úhrady za rok 2019.
Spoločnosť víta postoj Ministerstva zdravotníctva SR a poisťovní akceptovať tieto požiadavky. „Vzhľadom na zvýšené nároky na použitie ochranných pomôcok pri vykonávaní endoskopických vyšetrení navrhujeme zaradiť gastroenterologické pracoviská do kategórie, kde by sa garantovala úroveň o 5-10 % vyššia ako pri neintervenčných ambulanciách,“ uzavrela SGS.