S narastajúcim výskytom ochorení ako obezita, poruchy štítnej žľazy či reprodukčné problémy sa odborníci stále častejšie zaoberajú vplyvom vonkajšieho prostredia na hormonálne zdravie populácie. Podľa dostupných údajov trpí obezitou takmer 28 % Slovákov, poruchy štítnej žľazy sú diagnostikované približne u štvrtiny populácie a rastie aj počet párov s problémami počatia dieťaťa prirodzenou cestou.
Hormonálny systém je kľúčovým regulačným mechanizmom ľudského tela a jeho rovnováha ovplyvňuje fyzické aj psychické zdravie. Táto rovnováha je však vystavená pôsobeniu viacerých interných a externých faktorov, medzi ktoré patrí aj vystavenie tzv. endokrinným disruptorom – chemickým látkam schopným narúšať funkciu prirodzených hormónov. Tieto látky sa bežne nachádzajú vo vzduchu, vode, kozmetike, čistiacich prostriedkoch alebo pesticídoch.
Viac ako 1 500 látok so škodlivým účinkom
Európska environmentálna agentúra v spolupráci s Európskou komisiou identifikovala viac než 1 500 látok s preukázateľným vplyvom na endokrinný systém.
„Dôkazy o súvislosti medzi týmito látkami a ochoreniami ako obezita, neplodnosť, cukrovka či niektoré formy rakoviny a zriedkavých ochorení stále pribúdajú. Odhadované náklady na riešenie ich zdravotných a spoločenských dopadov v Európe dosahujú až 270 miliárd eur ročne,“ uviedol prof. Juraj Payer, predseda Slovenskej endokrinologickej spoločnosti.

Letné slnko vie aj zabíjať. Rakovina kože je čoraz väčší problém, až 80 percentám prípadov však vieme predísť
MUDr. Zora Lazúrová, členka výboru spoločnosti, upozorňuje, že dôsledky dlhodobého vystavenia sa endokrinným disruptorom sú viditeľné v každodennej praxi. „Zaznamenávame rastúci výskyt porúch štítnej žľazy aj reprodukčného systému. Každý rok pribúda v Európe až 80-tisíc nových prípadov rakoviny štítnej žľazy. Neplodnosť dnes postihuje jedného z každých šiestich ľudí. V niektorých oblastiach východného Slovenska evidujeme aj dlhodobú kontamináciu polychlórovanými bifenylmi, ktorá koreluje s vyššou mierou výskytu endokrinných ochorení,“ upozornila Lazúrová.
Obezita ako prejav hormonálnej nerovnováhy
Jedným z najčastejších prejavov hormonálnej nerovnováhy je obezita. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že celosvetovo trpí obezitou viac ako jedna miliarda ľudí, vrátane 340 miliónov detí a mladistvých. „Do roku 2035 môže až polovica svetovej populácie žiť s nadváhou alebo obezitou. Nejde pritom o kozmetický problém, ale o komplexné metabolické ochorenie, úzko súvisiace s hormonálnymi mechanizmami, ako sú hladiny inzulínu a leptínu,“ upozorňuje doc. Peter Jackuliak, člen výboru Slovenskej endokrinologickej spoločnosti. Dodáva, že obezita je rizikovým faktorom pre vznik cukrovky, kardiovaskulárnych a onkologických ochorení.

Zábaly z rašeliny sú hitom v rehabilitácii, ich účinky pocítite už po niekoľkých minútach
Hoci verejná diskusia sa často sústreďuje na rozšírené diagnózy, odborníci pripomínajú aj existenciu zriedkavých endokrinných porúch, ako sú kostrové dysplázie. „Európska definícia považuje ochorenie za zriedkavé, ak postihuje menej ako jedného z dvetisíc ľudí. V určitých regiónoch sa však môže vyskytovať častejšie. Problémom je často nedostupnosť liečby a jej vysoké náklady, ktoré nie sú pokrývané zdravotným poistením,“ upozorňuje doc. Martin Kužma, člen výboru Slovenskej endokrinologickej spoločnosti.
Prevencia, diagnostika a osveta ako kľúčové nástroje
Experti sa zhodujú, že kľúčom k riešeniu rastúceho výskytu hormonálnych ochorení je systematická prevencia, skorá diagnostika a osveta. „Vzhľadom na narastajúci počet prípadov je potrebné, aby sa téma vplyvu endokrinných disruptorov stala predmetom verejnej diskusie a medziodborovej spolupráce. Dnes je to dôležitejšie než kedykoľvek predtým,“ uzatvára prof. Payer.
Zdravie hormonálneho systému pritom nie je výhradne otázkou vonkajších faktorov – množstvo rizík možno eliminovať aj individuálnou prevenciou. Európska endokrinologická spoločnosť preto pripravila súbor odporúčaní, ktoré môžu verejnosti pomôcť chrániť hormonálne zdravie.

Rakovina čreva u mladých mužov raketovo stúpa: Príznaky mnoho ľudí prehliada
Pre udržanie hormonálneho zdravia je dôležité dbať na viacero preventívnych opatrení v každodennom živote. Uprednostňovať by sme mali sklenené alebo nerezové nádoby namiesto plastových, najmä pri skladovaní a ohrievaní potravín. Zároveň je potrebné všímať si varovné signály tela, ako sú chronická únava, priberanie, poruchy spánku či výkyvy nálad. K udržaniu optimálnej telesnej hmotnosti prispieva pravidelná fyzická aktivita a vyvážená strava, doplnená o dôležité mikroživiny, najmä vitamín D, jód a vápnik.
Každodenné kroky pre zdravšie hormonálne prostredie
Pozornosť by sme mali venovať aj zloženiu kozmetických a čistiacich prípravkov, ktoré denne používame, a zabezpečiť pravidelné vetranie a čistotu domácnosti, najmä odstránenie prachu, ktorý môže obsahovať škodlivé látky. Fajčenie a konzumácia alkoholu by mali byť obmedzené alebo úplne vylúčené.

„Vírusy“, ktoré vás zbavia akné: Nová liečba je hitom medzi dermatológmi
Rovnako dôležité je dbať na kvalitný a dostatočný spánok, keďže hormonálny systém sa regeneruje najmä počas noci. Efektívne zvládanie stresu je taktiež kľúčové, pretože chronický stres môže narúšať hormonálnu rovnováhu. V neposlednom rade sú dôležité pravidelné preventívne prehliadky, ktoré umožňujú včasné odhalenie hormonálnych porúch a tým aj efektívnejšiu liečbu.