Hygienici v Novom meste nad Váhom riešia výskyt žltačky, hospitalizovaných je sedem ľudí

Ochorelo desať osôb – deti, zamestnanci aj rodinní príslušníci.
žltačka typu A
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Trenčianski hygienici riešia epidemický výskyt žltačky typu A v okrese Nové Mesto nad Váhom, pri ktorom si zdravotný stav väčšiny osôb s potvrdeným ochorením vírusovej hepatitídy typu A vyžiadal hospitalizáciu.

Ako informoval odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky, z celkovo desiatich potvrdených prípadov bolo hospitalizovaných sedem s rôznym charakterom závažnosti ochorenia.

Výskyt v sociálnych zariadeniach

Vzhľadom na dlhý inkubačný čas žltačky typu A možno predpokladať, že počet chorých ešte narastie,“ upozorňujú hygienici.

Epidemický výskyt žltačky typu A eviduje Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trenčíne v zariadení sociálnych služieb v okrese Nové Mesto nad Váhom. Ochorelo desať osôb – deti, zamestnanci aj rodinní príslušníci.

Protiepidemické opatrenia

Regionálni hygienici nariadili v sociálnom zariadení protiepidemické opatrenia, pokračujú v epidemiologickom vyšetrovaní a aktívne vyhľadávajú ďalšie prípady. Keďže ochorenie potvrdili aj u detí, mimoriadny režim platí aj v školách a škôlkach, ktoré navštevujú.

V materských školách a v spojených základných školách sme osobám, ktoré boli v bezprostrednom kontakte s chorými na žltačku typu A, nariadili lekársky dohľad, vrátane laboratórneho vyšetrenia vzoriek krvi a priebežné klinické vyšetrenia, ktoré sa vykonávajú v 7- až 10-dňových intervaloch počas 50 dní od posledného kontaktu s osobou, ktorá ochorela na VHA. Tieto osoby, ako aj ďalšie, ktoré navštevujú uvedené zariadenia alebo sú ich zamestnancami, sú aktuálne v rámci prevencie očkované proti VHA, aby sme znížili riziko, že sa u nich ochorenie rozvinie,” uviedla regionálna hygienička RÚVZ v Trenčíne Ľudmila Bučková.

V ohnisku nákazy a v školách boli rozhodnutím uložené aj opatrenia na zabezpečenie dezinfekcie všetkých priestorov, zabezpečenie dezinfekčných prípravkov na dezinfekciu rúk a zabezpečenie informovanosti žiakov a zamestnancov.

Inkubačná doba

Zároveň bol vydaný zákaz organizovania hromadných podujatí po dobu 50 dní od posledného kontaktu s laboratórne potvrdeným prípadom.

Žltačka typu A môže mať inkubačný čas až 50 dní. Čo znamená, že sa príznaky ochorenia môžu prejaviť približne do dvoch mesiacov od nakazenia sa a osoba môže infekciu bez príznakov šíriť medzi ostatných ľudí. V riešení epidémií žltačky je mimoriadne dôležitá spolupráca s epidemiológmi a lekármi, disciplína a trpezlivosť v dodržiavaní nevyhnutných hygienických návykov a rešpektovanie času trvania nariadených opatrení,” dodala hlavná hygienička SR Tatiana Červeňová.

Protiepidemické opatrenia môžu vzhľadom na vývoj situácie podľa hygienikov ešte pribúdať.

Viac k osobe: Ľudmila BučkováTatiana Červeňová
Firmy a inštitúcie: RÚVZ Regionálny úrad verejného zdravotníctvaÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR

Odporúčané