Izrael schválil očkovanie štvrtou dávkou vakcíny, ako prví ju dostanú najzraniteľnejší ľudia

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Očkovanie, koronavírus

Izrael schválil podávanie štvrtej dávky vakcín proti ochoreniu COVID-19 pre najzraniteľnejších ľudí. Generálny riaditeľ ministerstva zdravotníctva Nachman Aš vo štvrtok oznámil, že tieto dávky budú najprv dávať ľuďom s oslabeným imunitným systémom. Ako dodal, naďalej budú denne sledovať dáta a zvážia či rozšíria toto odporúčanie aj na ďalšie skupiny obyvateľov.

Viac o téme: Koronavírus

Šebova nemocnica, ktorá je najväčšia v Izraeli, uviedla, že s podávaním štvrtých dávok začne už v piatok ráno, a to pacientom s transplantovaným srdcom. V nemocnici už tento týždeň testovali štvrté dávky u zhruba 150 zdravotníckych pracovníkov, ktorí v auguste dostali posilňujúcu dávku.

„Izrael bude lídrom v podávaní štvrtej vakcíny izraelskému ľudu. Stratégia Izraela pre prekonanie variantu omikron je jasná: čím väčšia vlna, tým väčšiu ochranu budeme potrebovať na jej prekonanie,“ vyjadril sa vo vyhlásení premiér Naftali Bennett.

Krajina čelila vlne infekcií

Izrael bol medzi prvými krajinami, ktoré pred rokom začali podávať vakcínu proti koronavírusu od konzorcia Pfizer-BioNTech a v lete posilňujúce dávky. Aj tak však čelil vlne infekcií, ktoré spôsobil nákazlivejší variant koronavírusu delta, a úrady varujú pred ďalšou vlnou vyvolanou extrémne nákazlivým variantom omikron.

Z takmer 9,5-miliónového obyvateľstva Izraela dostali najmenej jednu dávku očkovacej látky zhruba dve tretiny ľudí a okolo 4,2 milióna Izraelčanov už je zaočkovaných troma dávkami, uvádzajú dáta ministerstva zdravotníctva.

Majú aj liek Paxlovid

Vo štvrtok tiež Izrael dostal prvú dodávku tabliet na liečbu COVID-19. Je medzi prvými krajinami, ktoré dostali liek Paxlovid od Pfizeru, ktorý možno užívať doma na odvrátenie najzávažnejších príznakov COVID-19. Prvá dodávka podľa izraelských médií pozostávala z 20-tisíc dávok, pričom sa očakáva príchod ďalších, keďže Pfizer posilňuje výrobu lieku.

V Izraeli je v súčasnosti viac ako 22-tisíc aktívnych prípadov ochorenia COVID-19 z toho viac ako 90 pacientov je vážne chorých. Od začiatku pandémie v krajine zomrelo v dôsledku COVID-19 najmenej 8 243 ľudí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Nachman AšNaftali Bennett
Firmy a inštitúcie Pfizer