Kapacita karanténnych zariadení je skoro päťtisíc lôžok, no viac ako polovica je už obsadená repatriantmi

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Karanténa
V prípade, že obývate jednu domácnosť s infikovaným človekom, karanténa sa vám môže predĺžiť. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Celková kapacita karanténnych zariadení, do ktorých sú umiestňovaní ľudia prichádzajúci zo zahraničia, je v súčasnosti približne 4 800 lôžok. V nich je aktuálne ubytovaných takmer 2 700 repatriantov.

Viac o téme: Koronavírus

Nateraz je tak obsadená viac ako polovica pripravených miest. Pre agentúru SITA to uviedol tlačový odbor ministerstva vnútra (MV). Povinnosť izolácie v karanténe pre všetkých, ktorí prichádzajú zo zahraničia, platí od 6. apríla.

Situácia sa mení zo dňa na deň

Momentálne je k dispozícii 47 zariadení určených na karanténu. Sú to budovy rôzneho charakteru, napríklad školské internáty, ubytovne, ale aj štátne zariadenia ministerstva vnútra či obrany.

„Dostupných lôžok je približne 4 800, jedná sa ale o hrubý odhad, pretože situácia sa zo dňa deň mení,“ informoval tlačový odbor ministerstva.

Na otázku, či aktuálne kapacity postačujú, rezort uviedol, že sa nedá presne odhadnúť, koľko ľudí dokáže ešte Slovensko repatriovať.

„Tieto čísla sa stále menia, pribúdajú nám aj karanténe centrá, aj sa testujú ľudia, ktorí potom odchádzajú,“ uviedol. V súčasnosti je v karanténnych zariadeniach ubytovaných 2 700 repatriantov.

Repatriácia občanov na Slovensko

Prevozy Slovákov zo zahraničia má na starosti ministerstvo zahraničných vecí (MZV), rovnako ako zabezpečenie dovozu zdravotníckeho materiálu v čase krízy spôsobenej koronavírusom.

Štátny tajomník rezortu diplomacie Martin Klus (SaS) o počte repatriovaných občanov informoval naposledy v nedeľu 12. apríla, kedy evidovali 5 459 žiadostí slovenských občanov o repatriáciu zo zahraničia. Na Slovensko sa vrátilo 2 722 z nich, z toho 803 sa dopravilo individuálne.

Prišelci zo zahraničia musia ísť do karantény

Ústredný krízový štáb v piatok 17. apríla rozhodol, že všetkým osobám, ktoré od 20. apríla od 7:00 vstúpia na územie SR, sa nariaďuje izolácia v zariadeniach určených štátom na dobu nevyhnutnú na vykonanie laboratórnej diagnostiky ochorenia Covid-19.

Následne po zistení negatívneho výsledku sa im nariaďuje domáca izolácia v celkovej súhrnnej dobe 14 dní. Pendleri sa budú musieť na hraniciach preukázať potvrdením o negatívnom teste na Covid-19, ktoré nesmie byť staršie ako 30 dní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MV Ministerstvo vnútra SRMZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR