Komora sestier víta zvýšenie miezd časti sestier, no stále žiada upraviť mzdy všetkým

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bank
Foto: Stockvault.net

Predstavitelia komory navyše upozorňujú na to, že aby bolo možné na Slovensku stabilizovať katastrofálnu situáciu s nedostatkom sestier a pôrodných asistentiek, bude treba zvýšiť platy všetkým.

Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek (SKSaPA) víta pozmeňujúci návrh k novele zákona o zdravotnej starostlivosti, ktorým sa zvýšia mzdy sestrám s vysokoškolským vzdelaním II. stupňa v študijnom odbore ošetrovateľstvo a s praxou najmenej päť rokov.

Ako však komora uviedla v stanovisku, takéto sestry by si zaslúžili viac.

Predstavitelia komory navyše upozorňujú na to, že aby bolo možné na Slovensku stabilizovať podľa SKSaPA katastrofálnu situáciu s nedostatkom sestier a pôrodných asistentkám, bude potrebné zvýšiť platy všetkým.

Ako motivácia je to slabé

„Sme radi, že sa ministerstvu zdravotníctva podarilo vytvoriť priestor pre kompetencie a odmeňovanie sestier s magisterským stupňom vzdelania, nakoľko je potrebné využiť ich potenciál pre zlepšenie starostlivosť o našich pacientov. Myslíme si však, že to bude len slabá motivácia, keďže týmto sestrám sa za vyššiu zodpovednosť zvýši plat o 40 eur,“ konštatovala prezidentka SKSaPA Iveta Lazorová s tým, že zvýšenie sa bude týka približne len 4 až 5 tisíc sestier.

Ako uviedol člen Rady a Prezídia SKSaPA Milan Laurinc, už viac ako desať rokov majú sestry možnosť získavať teoretické vedomosti a praktické skúsenosti na vysokých školách a bolo by veľkou chybou konečne nevyužiť tento potenciál v nadväznosti na prax a získané špecializačné vzdelanie v prospech zdravotníckeho systému a kvality poskytovanej starostlivosti pre pacientov.

„Samozrejme, táto zmena je len kvapkou v mori a nie koncepčným riešením, ktoré by malo zvýšiť počet sestier v systéme zdravotnej starostlivosti na Slovensku. Nevzdali sme sa myšlienky a aj naďalej budeme požadovať od ministra zdravotníctva, aby mali sestry a pôrodné asistentky, ktoré vykonávajú svoju prácu vo verejnom záujme, garantovanú mzdu aj na základe rokov praxe tak, ako je to v okolitých krajinách,“ dodal Laurinc.

Ministerstvo na žiadosť sestier nereagovalo

Komora sestier dlhodobo upozorňuje na katastrofálnu situáciu s nedostatkom sestier a aj pre slabé ohodnotenie zo systému neustále odchádzajú sestry a nové neprichádzajú.

Aj preto predstavitelia komory ešte 20. apríla 2017 poslali žiadosť ministrovi zdravotníctva Tomášovi Druckerovi o plošné zvýšenie koeficientov pre všetky kategórie sestier, dodnes však nedostali odpoveď.

„Plat pre základnú sestru by sa mal pohybovať na úrovni koeficientov 1 % z priemernej mzdy v národnom hospodárstve za predošlé dva roky, plat sestry s certifikátom na úrovni 1,1 %, sestry so špecializáciou na úrovni 1,2 % a pre sestru s pokročilou praxou na úrovni 1,3 %. Je zložité totiž motivovať sestry, aby zostali v zdravotníctve, ak si v obchodnom reťazci zarobia 960 eur s rôznymi benefitmi za podstatne menej zodpovednosti a fyzickej námahy,“ dodala Lazorová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SKSaPA Slovenská komora sestier a pôrodných asistentiek