Konanie ministerstva bolo manipulatívne, reaguje Žilinský kraj na kauzu čerpania peňazí z Plánu obnovy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Kysucká nemocnica Čadca
Kysucká nemocnica Čadca. Foto: www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Vedenie Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) verí, že prešetrovanie procesu čerpania peňazí z Plánu obnovy a odolnosti na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc odhalí pravdu a prinesie pre Kysuckú nemocnicu s poliklinikou spravodlivosť.

V reakcii na pondelkový zásah Národnej kriminálnej agentúry na Ministerstve zdravotníctva SR a na žilinskej župe to uviedla hovorkyňa ŽSK Eva Lacová.

Ministerstvo sa odmlčalo

Podľa jej slov čadčianska nemocnica ako jedna zo štyroch župných nemocníc podala žiadosť o dotáciu na rekonštrukciu detského oddelenia z výzvy na výstavbu a rekonštrukciu nemocníc z Plánu obnovy včas, pričom o deň neskôr odovzdala Zdravotníckej implementačnej agentúre (ZIA) iba štúdiu uskutočniteľnosti.

Oneskorenie pritom spôsobila požiadavka ministerstva zdravotníctva na prepracovanie projektu z pôvodných 17 miliónov eur na 8,4 milióna eur.

„Na posúdenie štúdie mala ZIA stále dostatok času, ale napriek tomu jej posudzovanie zamietla. Na základe odvolania voči rozhodnutiu ZIA štúdiu posúdila a nemocnica dostala dňa 2. marca 2023 z Ministerstva zdravotníctva SR oznámenie, že projekt spĺňa podmienky poskytnutia prostriedkov z Plánu obnovy s tým, že o ďalších krokoch budú informovať písomnou formou. Odvtedy sa ministerstvo odmlčalo a dodnes neprišlo nemocnici v tejto veci žiadne ďalšie vyjadrenie,“ uviedla Lacová.

Manipulatívne konanie

ŽSK považuje konanie Ministerstva zdravotníctva SR za manipulatívne, pretože iné kraje mohli odovzdať projekty s rozpočtom vyšším, ako bola alokácia finančných prostriedkov určených z výzvy pre daný kraj.

„Vo svetle týchto skutočností máme za to, že jediným cieľom bolo zmariť Kysuckej nemocnici s poliklinikou a ŽSK možnosť čerpať prostriedky z Plánu obnovy a poškodiť tak všetkých obyvateľov Žilinského kraja,“ dodala Lacová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eva Lacová
Firmy a inštitúcie MZ SR Ministerstvo zdravotníctva SRNAKA Národná kriminálna agentúraŽSK Žilinský samosprávny kraj (VÚC)