Aj keď rozsiahle klinické štúdie schválených vakcín preukázali, že sú pri prevencii ochorenia COVID-19 vysoko účinné, doteraz žiaden z výrobcov nevedel povedať, ako dlho imunita po očkovaní vydrží. Zmenila to až spoločnosť Moderna.
Jej vakcína dostala 6. januára na základe odporúčania Európskej agentúry pre lieky (EMA) podmienečné povolenie od Európskej komisie (EK) na uvedenie na európsky trh. Distribúcia bola povolená aj v USA, Kanade, Izraeli, Spojenom kráľovstve, Nórsku a na Islande.
Do EÚ začali distribuovať prvé dodávky vakcíny proti COVID-19 od americkej spoločnosti Moderna
Vakcína od americkej biotechnologickej spoločnosti bude postupne k dispozícii tiež na Slovensku. V pondelok 11. januára sa začali do Európskej únie distribuovať jej prvé dodávky. Ambícia Únie je tento rok objednať až 160 miliónov dávok.
Ako dlho vydrží?
„Tím je s doterajšími výsledkami veľmi spokojný, sme na dobrej ceste, aby sme dodali najmenej 600 miliónov dávok,“ uviedol zrejme aj na margo očakávaného zisku generálny riaditeľ spoločnosti Moderna Stéphane Bancel.
Najdôležitejšou otázkou hneď po bezpečnosti vakcíny je, ako dlho bude po očkovaní účinná. Doteraz sa tieto údaje pri žiadnej schválenej vakcíne neuvádzali s tým, že to bude nutné ešte odsledovať.
Moderna však prišla s informáciou, že imunita voči ochoreniu COVID-19 získaná jej vakcínou by mala trvať najmenej rok.
Účinná aj pri mutáciách
Výrobca liečiv zároveň podľa agentúry Reuters potvrdil, že si sú istí, že technológia RNA (mRNA), ktorú použili pri vývoji vakcíny, bude úspešná aj pri nových variantoch koronavírusu.
Tie sa objavili postupne v Spojenom kráľovstve, Juhoafrickej republike, Nigérii a Japonsku.
Japonci objavili ďalší rýchlo šíriaci sa kmeň koronavírusu. Slovenský vedec vysvetľuje, prečo ich je zrazu toľko
Niektoré vakcíny voči iným ochoreniam môžu poskytovať ochranu mesiace alebo roky a niektoré po celý život. Väčšina odborníkov sa zhoduje, že v prípade vírusu SARS-CoV-2 bude zrejme nutné každý rok vyvinúť novú vakcínu, rovnako ako je to v prípade chrípky.
Situáciu s prebiehajúcou vakcináciou skomplikovali aj nové a rýchlo sa šíriace kmene, ktoré sa objavujú po celom svete. Výrobcovia vakcíny deklarujú, že pre mutácie sa zrejme budú musieť vrátiť do štádia vývoja.
Upraviť vakcínu bude relatívne ľahké
Avšak spoločnosti Pfizer, BioNTech či Moderna používajú nový typ technológie pre vakcíny založený na syntetickej mRNA, ktorá funguje tak, že napodobňuje povrch koronavírusu, čím naučí imunitný systém rozpoznávať vírus a neutralizovať ho.
Anglický kmeň koronavírusu nie je jediný, ktorý desí svet. V Európe už vyčíňa nová mutácia z Afriky
Vďaka tejto technológii je „relatívne ľahké“ upraviť vakcínu tak, aby bola účinná aj voči novoobjaveným kmeňom koronavírusu. „mRNA je fantastická, pretože stačí vymeniť nový kmeň (pozn. vzorec) a pokračovať s ním,“ povedal doslova Bancel pre magazín Forbes.
Moderna uviedla, že v roku 2021 očakávajú dodanie 600 miliónov až jednej miliardy dávok. Spoločnosť, ktorá doteraz na trh nepriniesla žiaden produkt, na základe predbežných dohôd s rôznymi vládami sveta predpokladá tržby vo výške 11,7 miliárd dolárov.