Košická nemocnica odporúča očkovanie pre tehotné ženy aj dočiace mamičky, výnimkou je prvý trimester

Tehotenstvo, vakcína, koronavírus, očkovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Odborníci Univerzitnej nemocnice L. Pasteura (UNLP) Košice odporúčajú budúcim mamičkám, aby sa nebáli očkovania proti COVID-19.

Viac o téme: Očkovanie proti koronavírusu na Slovensku

Okrem prvého trimestra je podľa nich očkovanie vhodné pre všetky ženy v očakávaní. Ochráni ich pred vážnym zdravotným stavom počas tehotenstva, ktorý môže spôsobiť práve COVID-19. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

Tehotné na umelej pľúcnej ventilácii

Hospitalizácia rodičiek s ochorením COVID-19 v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice už nie je žiadnou výnimkou. Niektoré museli podstúpiť infektologickú liečbu vysokoprietokovým kyslíkom. Zaznamenali dokonca prípady tehotných na umelej pľúcnej ventilácii.

Riešením je vakcinácia, ktorá je bezpečná pred aj počas tehotenstva. Tehotná žena má vyššiu pravdepodobnosť závažnejšieho priebehu infekcie. Mnohé totiž zápasia s tehotenskou obezitou, cukrovkou či vysokým krvným tlakom.

„Pokiaľ má žena syndróm dychovej tiesne, je potrebné ukončiť tehotenstvo cisárskym rezom, pacientku hospitalizovať podľa závažnosti stavu a pristúpiť ku kyslíkovej terapii,“ hovorí prednosta Gynekologicko-pôrodníckej kliniky Peter Urdzík. Jeho slová potvrdzuje primár Oddelenia anestéziológie a intenzívnej medicíny Ján Michlík, ktorý v aktuálnej tretej vlne pandémie musel rozhodnúť o napojení dvoch budúcich mamičiek na pľúcnu ventiláciu.

Jednu sme úspešne vyliečili, zotavuje sa doma. Stav druhej mamičky si stále vyžaduje umelú podporu dýchania. Po prijatí na naše oddelenie bolo tehotenstvo ukončené cisárskym rezom. U oboch týchto pacientok došlo k rozvoju ťažkého ochorenia COVID-19 v súvislosti s vyšším stupňom tehotenstva. Je smutné, že počúvame, že im očkovanie často neodporučil gynekológ,“ uviedol Michlík.

Očkovanie sa neodporúča v prvých troch mesiacoch

Prvé tri mesiace tehotenstva sú najrizikovejšie, vtedy sa neodporúča ani vakcinácia proti COVID-19, zvyšok tehotenstva je však pre očkovanie bezpečný. V prvom trimestri je možné očkovať len rizikovú pacientku s pridruženou diagnózou po konzultácii s odborníkom.

Za dva roky boja s pandémiou už existujú dôveryhodné dáta, ktoré poukazujú na zníženie závažného priebehu infekcie, a v tom je benefit očkovania. „Vakcináciu proti COVID-19 v gravidite jednoznačne odporúčame, a to aj pre dojčiace ženy, ako aj tie, ktoré plánujú otehotnieť, pretože do tehotenstva vstúpia už s určitým imunitným statusom,“ vysvetľuje Urdzík.

Od začiatku pandémie pôrodníci v UNLP pomohli na svet 73 novorodencom, ktorých mamičky mali pozitívny test na koronavírus. Aj mamička, ktorá sa nakazila koronavírusom krátko pred pôrodom, môže dojčiť.

„Materským mliekom sa koronavírus neprenáša. Mamička ale musí dodržiavať prísnejšiu hygienu, často si umývať ruky, dodržať odstup od dieťatka a nosiť rúško. Ak má mamka infekčné príznaky, teploty a kašeľ, do času, kým príznaky nepominú, sa žiaľ, na krátky čas od dieťatka oddelí, ale presne stanovením cyklu replikácie vírusov už dnes vieme, kedy môže mamička opäť bezpečne dojčiť. Očkovaná mamička chráni svoje dieťa protilátkami priamo cez placentu – krvnou cestou, protilátkami, ktoré sa dostávajú do materského mlieka, ako aj špecifickými látkami, ktoré sa v ňom nachádzajú – laktoferín, probiotiká, synbiotiká, prebiotiká, a bránia množeniu všetkých, nielen covidových vírusov na slizniciach bábätka,“ dodal primár Neonatologického oddelenia UNLP Peter Krcho.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján MichlíkMonika KriškováPeter KrchoPeter Urdzík
Firmy a inštitúcie UNLP KE Univerzitná nemocnica L. Pasteura Košice