Košický kraj spúšťa očkovanie jednodávkovou vakcínou Janssen, má podobné zloženie ako AstraZeneca

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcína, Johnson & Johnson
Vakcína spoločnosti Johnson & Johnson. Foto: Ilustračné, SITA/AP

Košický samosprávny kraj (KSK) bude v sobotu po prvý raz očkovať aj vakcínou Janssen od spoločnosti Johnson & Johnson. Ide o jednodávkovú vektorovú vakcínu, ktorá je určená pre osoby nad 18 rokov veku.

Registrácia na toto očkovanie je rovnaká ako pri vakcínach od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna, AstraZeneca a Sputnik V – stačí sa prihlásiť na korona.gov.sk. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

Očakávajú vyšší dopyt

„Registráciu na vakcínu Janssen otvorilo ministerstvo zdravotníctva zatiaľ len na tri týždne, ďalšie očkovanie touto látkou bude závislé od dodávok výrobcu. Keďže je to jednodávková vakcína, môže byť vhodným riešením pre tých, ktorí potrebujú byť plne zaočkovaní čo najrýchlejšie. Vláda sa chystá výrazne zvýhodniť zaočkovaných obyvateľov, preto očakávame, že záujem o vakcináciu ešte stúpne. Košický samosprávny kraj je pripravený vyhovieť vyššiemu dopytu po očkovaní,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Viac o téme: Koronavírus COVID-19 vakcína

Vakcínou Janssen bude kraj po prvý raz očkovať v sobotu 3. júla vo veľkokapacitnom centre na Ostrovského v Košiciach. Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) uvoľnilo pre tento termín kapacitu 1 200 vakcín. Podľa informácií z ministerstva zdravotníctva sa s vakcínou Janssen ráta vo vakcinačných centrách, pri výjazdovej očkovacej službe a vybrať si ju môžu aj zamestnávatelia pre svojich zamestnancov.

„Táto očkovacia látka má podobné zloženie, ako napríklad vakcína AstraZeneca. Po jej podaní si imunitný systém začne vytvárať protilátky a špecializované biele krvinky, ktoré pôsobia proti vírusu, čím poskytuje ochranu proti COVID-19. Žiadna zo zložiek v tejto očkovacej látke nemôže spôsobiť COVID-19,“ uviedol lekár samosprávneho kraja René Hako.

Pribudol aj termín pre Comirnaty

Okrem termínu na Janssen pribudol v Košiciach na sobotu aj termín na vakcínu Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. Látkou od Johnson & Johnson sa bude očkovať v čase medzi 8:00 až 15:00. Od 15:30 do 17:00 otvorilo NCZI v tomto očkovacom centre termíny na vakcínu od Pfizer/BioNTech.

Zmena nastáva aj v sobotňajšom očkovaní v Michalovciach. Napokon tam budú podávať obidve dávky vakcíny Sputnik V – najprv druhú v čase od 8:00 – 12:00 a 13:00 – 14:00 a poobede prvú dávku od 14:30 – 17:00. Na očkovanie budú pozývaní záujemcovia, ktorí sa prihlásili na neregistrovanú ruskú vakcínu do 30. júna. Po tomto termíne už registrácia na Sputnik V nie je možná.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Anna TerezkováRastislav Trnka
Firmy a inštitúcie AstraZenecaBioNTechComirnatyJohnson & JohnsonKSK Košický samosprávny kraj (VÚC)ModernaNCZI Národné centrum zdravotníckych informáciíPfizerSputnik V