Kubánski špecialisti na liečbu diabetickej nohy sú na Slovensku

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcina_naberanie.jpg
Foto: Photl.com / Lafityor Zx

Pilotná fáza aplikácie lieku Heberprot sa začne vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, následne bude paralelne pokračovať aj v Univerzitnej nemocnici v Bratislave a vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Medicínski experti z Kuby už sú na Slovensku a tento týždeň začnú školiť slovenských lekárov ako aplikovať unikátnu liečbu pacientom so syndrómom diabetickej nohy. Ako informovalo Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR, v pondelok ich za účasti veľvyslankyne Kubánskej republiky na Slovensku Yamily S. Pity Montes prijala štátna tajomníčka MZ SR Andrea Kalavská.

Pilotná fáza aplikácie lieku Heberprot sa začne vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou J. A. Reimana v Prešove, následne bude paralelne pokračovať aj v Univerzitnej nemocnici v Bratislave a vo Fakultnej nemocnici F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici. „Naším cieľom je, aby slovenskí pacienti dostali unikátnu modernú liečbu, ktorá im pri ich zdravotnom probléme môže významne pomôcť zlepšiť ich zdravotný stav a kvalitu života. Máme záujem o to, aby bola táto liečba poskytnutá čo najširšiemu okruhu pacientov, ktorí splnia indikačné kritériá,“ uviedol medicínsky riaditeľ MZ Boris Bánovský.

Kubánski experti budú niekoľko mesiacov supervízormi pri aplikácii tejto liečby, aby sa podľa rezortu zdravotníctva zabezpečila maximálna účinnosť vzhľadom na to, že sa podáva priamo do rany. Ochorenie „diabetická noha“ má na Slovensku podľa údajov Národného centra zdravotníckych informácií viac ako osemtisíc diabetikov.

Podľa odborníkov tento liek zvyšuje šancu na lepšie hojenie rán u pacientov s touto diagnózou. V súčasnosti sa liek používa vo viac ako 25 krajinách sveta a liečilo sa ním viac ako 150 tisíc pacientov. Slovensko bude prvou krajinou Európskej únie, ktorá začne používať tento liek.

„Slovensko sa rozhodlo pre deblokovanie kubánskeho dlhu prostredníctvom lieku Heberprot s tým najlepším úmyslom – a to pomôcť pacientom s diagnózou diabetickej nohy, záujem o tento typ liečby má aj Národný endokrinologický a diabetologický ústav v Ľubochni. Ministerstvo zdravotníctva pripravilo aj informačné materiály o možnostiach liečby kubánskym liekom pre špecializované ambulancie,“ uzavrel rezort zdravotníctva.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MZ Ministerstvo zdravotníctva SR