Lekári na Slovensku dosiahli ďalší úspech, uskutočnili celosvetovo raritnú operáciu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Operácia, lekári
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Lekári v Národnom ústave detských chorôb (NÚDCH) dosiahli ďalší úspech. Prvýkrát na Slovensku nahradili dieťaťu pätovú kosť postihnutú Ewingovým sarkómom endoprotézou na mieru. Informoval o tom NÚDCH.

Amputácia členku

U detí je to raritná operácia nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Alternatívou k tejto liečbe bola amputácia v členku. „Som veľmi rád, že naši kolegovia za každých okolností hľadajú pre svojich pacientov nové prístupy a neváhajú vydať sa nepoznanou cestou, zvlášť v situácii, keď alternatívou k tejto liečbe bola amputácia nohy v členku,“ uviedol riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň.

Dieťa prišlo do NÚDCH s pretrvávajúcou bolesťou päty a opuchom. Zobrazovacie vyšetrenia a vzorka z pätovej kosti potvrdila Ewingov sarkóm – výrazne malígny nádor kosti.

Vybrali celú pätovú kosť

„Museli sme odobrať z päty vzorku na histológiu a potrebná bola aj genetická diagnostika, aby sme vedeli, o aký subtyp Ewingovho sarkómu ide. Následne bolo dieťa liečené podľa protokolov na onkológii a zároveň prebiehala príprava na chirurgický výkon,” uviedol prednosta Ortopedickej kliniky Lekárskej fakulty UK a NÚDCH Milan Kokavec.

Medzitým sa podľa neho v zahraničí vyrábala endoprotéza na základe 3D CT vyšetrenia päty presne na mieru. Počas trojhodinovej operácie museli lekári vybrať celú pätovú kosť. Samotná operácia trvala tri hodiny.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Peter Bartoň
Firmy a inštitúcie NÚDCH Národný ústav detských chorôb